Tartalom
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Extra cuccok
 
Olvasnivaló
 
Para
 
Csak kíváncsi vagyok...
Indulás: 2004-05-04
 
Torrent Search
 
Játokok, web játékok
 
Videomegosztók
 
Online TV
 
próba
 
NOL próba
 


blog plusz próba
Friss bejegyzések
2009.07.23. 23:16
2009.07.23. 23:06
Friss hozzászólások
 
Lehet-e sokszor szavazni
a címben
lehet-e

igen
nem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Érdekességek
Érdekességek : Olvasás az agyban

Olvasás az agyban

  2005.08.19. 12:23

A fejlett "agyolvasó" technika, az fMRI használatával tudósok megválaszolták a szociál-pszichológia egyik ötven éve feltett, nyomasztó kérdését: tudatosan alkalmazkodnak-e az emberek ahhoz, amit a társadalom vár tőlük, vagy a többiek által rájuk gyakorolt nyomás módosítja a tudatállapotukat, illetve az érzékelésüket?

Fél évszázaddal ezelőtt dr. Solomon Asch szociálpszichológus érdekes kísérletbe fogott. Ehhez olyan feladatot adott a vizsgálatba bekapcsolódó önkénteseknek, amit ötéves gyerekek is el tudnak végezni: kaptak két kártyalapot, az egyiken egy vízszintes vonal volt, a másikon három vízszintes vonal, amelyek közül az egyik ugyanolyan hosszú volt, mint az első kártya magányos vonala. A kísérleti alanyoknak ki kellett választaniuk, hogy a három vonal közül melyik azonos hosszúságú az első kártya vonalával. A feladat pusztán azzal volt megbolondítva, hogy voltak "beépített" emberek, akik időnként helytelen választ mondtak a kísérleti alany előtt. Az eredmény mindenkit megdöbbentett: négyből három ember legalább egyszer az előtte elhangzó helytelen válasszal értett egyet, illetve négy emberből egy a válaszai felében követte a társai által sugalmazott helytelen választ. Dr. Ascht 1996-ban bekövetkezett haláláig izgatta, hogy vajon az emberek tudták-e, hogy helytelen választ adtak, vagy a csoport hatására megváltozott valóságérzékelésük. A tudományos választ azonban már nem érte meg.

A mostani, lényegében az ötven évvel korábbi tesztet megismétlő kutatást dr. Gregory Berns, az atlantai Emory Egyetem pszichiátere és idegtudósa vezette. Az eredmény június vége óta a Biological Psychiatry című folyóirat online változatán olvasható. A Berns-csapat az azóta kifejlesztett és az elmúlt években egyre inkább elterjedő fMRI-berendezést használta. Az új kutatás éppen azért tudott válaszolni az évtizedekkel korábban feltett kérdésre, mert az új képalkotó technikával - funkcionális mágneses rezonancia imageing (fMRI) - működés közben vizsgálható az agy: a működő agyterületek sokkal több oxigént fogyasztanak, sokkal több vér jut el hozzájuk, az fMRI pedig képes érzékelni az áramló vér mennyiségét (a vér hemoglobinmolekuláinak vagy a hidrogénatommagoknak a mágneses rezonanciáját észlelve). Így pedig megmondható, hogy az adott feladat végrehajtásakor mely agyrészek dolgoznak.

Az elmúlt két évben rohamosan megnőtt az fMRI használata az idegtudományokban. Egyes tudósok szerint ez a technika hatalmas ugrást tesz lehetővé az agyműködés felderítésében, végre működés közben tárul fel előttünk a "fekete doboz". Az fMRI felbontása 1,5 mm x 1,5 mm x 4 mm-es, azaz rizsszemnyi területet is képes elkülöníteni; az agy összesen 150 ezer ilyen rizsszemnyi méretű térfogatból áll. Magát a berendezést egy kémikus találta fel, Paul C. Lauterbur, aki 2003-ban Nobel-díjat kapott felfedezéséért.

Dr. Berns 32 kísérleti alanya 41 százalékban adott társai nyomására helytelen választ, és eközben agyuk látásért felelős tarkótáji területe volt aktív, a tudatosságért, a tervezésért és a magasabb rendű gondolkodásért felelős homloktáji területek pedig passzívak maradtak. Azok a bátrak, akik megőrizték független döntéshozó képességüket, és kiálltak saját hitük mellett, az érzelmekért felelős középagyi területeiket használták - mutatta ki az fMRI-vizsgálat. "Azt szeretnénk hinni, hogy a látásunknak hiszünk. Azonban az derült ki, hogy a látás annyit jelent, elhisszük, amit a csoportunk hisz" - kommentálta az eredményeket a kísérletvezető. - "Vannak olyan szociális helyzetek, például a választások, amikor a többség igazsága érvényesül, sőt a többség esetenként a kollektív bölcsességet jeleníti meg. Ha azonban a többi ember látásmódja befolyásolja, hogyan érzékeljük a külvilágot, akkor az igazság kerül veszélybe. Ha tudatában vagyunk ítélethozatali képességünk sérülékenységének, nagyobb eséllyel kerülhetjük el a konformitás hibáit."

Dr. Gregory Berns vizsgálata beleillik abba az évtizedes trendbe, amelyben a tudósok kétségbe vonják a józan ész, a racionalitás vezető szerepét a döntéshozatali folyamatokban. A nagyközönség számára is érthető formában Antonio Damasio neurológusprofesszor fogalmazta ezt meg: Descartes tévedett, viselkedésünket a gondolkodás csak részben befolyásolja, döntéseinkben ugyanolyan fontos szerepet játszanak az érzelmek és a szociális kontextus is.

A Science című folyóirat február 17-i száma egyenesen a hatodik érzék agyi feltalálásáról adott hírt. Joshua Brown, a St. Louisi Washington Egyetem kutatója fMRI-vel megtalálta azt az agyterületet, amelynek működése nem tudatosul, azonban arra készteti az embert, hogy felismerje és elkerülje a magas kockázattal járó helyzeteket. Azok, akik a cunami előtt rossz előérzetükre hallgatva magasabb területekre menekültek, ezt az agyi figyelmeztető rendszert használták. A tudósok úgy vélik, hogy ez az agyterület, az ACC (anterior cingulate cortex) a felelős a racionális gondolkodás és az érzelmi működés összehangolásáért. Skizofrénekben alulműködik, nem figyelmezteti az illetőt saját potenciálisan veszélyes viselkedésére, szenvedély- és kényszerbetegeknél túlműködik, és a saját agya által túlijesztgetett beteg feszültségét csökkentendő újra rágyújt, vagy huszadszor is visszamegy megnézni, bezárta-e az ajtót.

Az egyre terjedő fMRI-használat révén többek között kimutathatóvá vált, hogy a meditálók a bal homloklebenyben felfedezett boldogságközpontot tudják aktivizálni, bebizonyosodott a hipnózis és az akupunktúra fájdalomcsökkentő hatása, valamint az is, hogy a szex és a szerelem más agyi rendszereket használ, vagy hogy a humor nem értelmi kielégülést nyújt, egy jó nevetés inkább a szociális agyi területeinket ingerli, a csoportba tartozás érzését erősíti.

Az fMRI segítségével döntéshozatali folyamataink, gondolkodásunk, érzelmeink nyomon követhetővé váltak. Ez új etikai kérdéseket vet fel: kinek van joga belenézni agyunkba? A CIA máris fejleszti az új hazugságvizsgáló berendezést, hiszen az agy nem tud hazudni, a biztosítótársaságok és a munkaadók a jövőben felhasználhatják az fMRI-t, amellyel előre lehet jelezni szklerózis multiplex vagy Alzheimer-kór kialakulását, esetleg kimutatni azt, hogy az alkalmazott nem tiszteli az elnököt, megveti a főnökét, el fogja hagyni a feleségét, erőszakos viselkedésre hajlamos, vagy faji előítéletei vannak.

Az elkövetkező tíz évben az agyunkhoz való hozzáférést ugyanúgy szabályozni kell, ahogy az örökítőanyaggal kapcsolatban ez az elmúlt tíz évben megtörtént. Ahogy a Center for Cognitive Liberty & Ethics (A Tudatszabadság és Etika Központja) munkatársai írják a The American Journal of Bioethics áprilisi számában: Törvényeket kell alkotni, amelyek biztosítják: az, hogy valaki miről gondolkozik, és az, hogy hogyan, az illető magánügye maradjon, kivéve ha beleegyezik, hogy megosztja azt másokkal. És még az előtt kell megalkotni ezeket a törvényeket, mielőtt a különböző agyformáló módszerek megfosztanának a szabad akaratunktól.

http://nol.hu/cikk/374194/

 


 

Delicious Bookmark this on Delicious

Bookmark and Share

 
Info
 
Szórakozás
 
Progik
 
Vásárlás
 
Tudás
 
Driver
 
Mobil
 
DVD
 
Podcastok
 
fb

Megosztás

 
Tartalom

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!