Asztmát enyhítő bélféreg
2005.11.12. 15:59
Budapest, 2005. november 11. (MTI) - Brit kutatók szeretnék eltanulni az emberben honos élősködőktől az immunrendszer finom szabályozásának titkát új allergiacsökkentő gyógyszerek kifejlesztése céljából.
Rick Maizels, az Edinburgh egyetem biológusa annak járt utána, hogy a parazitáktól fertőzött vidékeken, például az afrikai Gabonban miért ritka betegség az asztma. Állatkísérleteinek eredményeiről a "The Journal of Experimental Medicine" brit tudományos folyóiratban számolt be.
Maizels és csapata egy 5 milliméter hosszú gyűrűs bélféreggel (Heligmosomoides polygyrus) fertőzött meg egereket. A fertőzött egerekben az immunglobulin termelést szabályozó T-sejtek száma megnőtt, de a szervezet sikertelenül próbált megszabadulni a fertőzéstől. A kutatók ezeket a T-sejteket egészséges egerekbe injekciózták, és az immunrendszert szabályozó sejtek az egerek tüdejébe jutva megvédték őket a poratkák miatti asztma-szerű rohamtól.
Az élősködő gyűrűs féreg nyilván előállít valamilyen gyógyászatilag hasznos molekulát (molekulákat), s a kutatás következő feladata ennek azonosítása lesz - vélekedik a kutató.
Közel 2 milliárd ember hordoz magában valamilyen élősködőt. Ezek általában károsak, de a természet fintora, hogy ritka esetben hasznosak is lehetnek. Például az immunrendszert gyengítve csökkenthetik az allergiás reakciókat, enyhíthetik az asztmát.
Fejlődésük során a paraziták megtanulták finoman szabályozni a gazdaszervezeteket. Az emberiség is alkalmazkodott az élősködőkhöz, valószínűleg figyelembe veszi az élősködők immunrendszer-gyengítő hatását. Ez lehet az oka, hogy a fejlődő országokban a higiénia javulásával megugrott az asztmások száma.
http://www.informed.hu/index.nfo?tPath=/friss_hirek/&article_id=108458
|