Elektrokemoterápiával a helyi tumorok ellen
2005.11.19. 11:07
Brüsszel, 2005. november 17., (MTI) - Igen biztató eredményeket hozott a helyi daganatok gyógyítását célzó új terápia, amelyről egy spanyol kutatóorvos számolt be az Európai Unió II. Kutatási Fórumán (CER) Brüsszelben.
Dr.Lluis Mir és társai először a párizsi Gustave Roussy Intézetben próbálkoztak elektrokemoterápiával kezelni olyan felszíni rákos csomókat (többnyire Kaposi szarkómát és melanómát), amelyek a hagyományos kezelésre (sugárzás, kemoterápia) nem reagáltak, és amelyeknél a sebészeti beavatkozás sem kecsegtetett sikerrel.
Az ECT-nek nevezett új terápia lényege, hogy a pontosan adagolt, meghatározott amplitúdójú és időtartamú elektromos impulzusok áteresztővé teszik a sejtmembránt, amely hagyományos kemoterápia során elzárja a hatóanyag útját. A permeábilissá tett sejthártyán azután könnyen átjut a mikrovastagságú injekcióstűn keresztül a tumorba fecskendezett bleomycin, illetve cisplatin.
Dr. Mir megdöbbentő képeken illusztrálta az új módszer hatékonyságát. Az egyszeri kezelés után 8 héttel a Kaposi-szarkómás beteg lábán eltűnt mind a négy (legnagyobb átmérőjű) csomó, amelyet ECT-vel kezeltek. Egy másik beteg fején 10 hét után szinte nyomtalanul megszűnt a mintegy 12 mm átmérőjű melanóma. Egy emlőrák miatt masztotómián (csonkolás) átesett nőnél bőrrák alakult ki a műtét helyén. Az ECT-vel végzett kezelés után két hónappal az áttét felszívódott.
Az ECT hatalmas előnye az egyszeri, akár ambuláns kezelés: a betegnek nem kell többször - akár nagy távolságból - bejárnia klinikai terápiára. Emiatt főként (de nem csak) olyan országokban tűnik ígéretes módszernek, ahol gyér a kórházi hálózat, s a betegek nem engedhetik meg maguknak, hogy rendszeresen hosszú utakat tegyenek meg a kezelés céljából.
A módszer indikációi között sorolta fel Dr. Mir a kutáns és szubkutáns rákos áttéteket, a melanómákat, emlőrák nyomán kialakult helyi daganatokat, valamint a vastagbélben kimutatott daganatokat. Az ECT óriási előnye a sebészeti beavatkozással szemben, hogy nincs szükség a daganatos testrész (orr, száj, fül) részleges eltávolítására, ami a páciens életminősége szempontjából igen fontos körülmény. Vastagbél malignóma esetén a módszerrel elkerülhető a végbél mesterséges kivezetése.
A kezelést végző Cliniperator berendezés 45 ezer euróba kerül (Európában már öt országban működik), egy kezelés (elektródák) költsége 750 euró. Az eddig kezelt 110 beteg 73,7 százaléka teljesen meggyógyult, 11,1 százaléknál részleges javulás mutatkozott. 10,5 százaléknak az állapota nem változott, míg 4,7 százaléknál rosszabbodás következett be.
http://www.informed.hu/index.nfo?tPath=/friss_hirek/&article_id=108647
|