A csontok immunrendszere
2005.12.02. 14:44
Budapest, 2005. december 1. (MTI) - A csontoknak saját immunrendszere van - erre jöttek rá német kutatók, s a felfedezéstől többek között azt várják, hogy problémamentesebbé tehetők a csont- és porc-operációk, illetve hogy újfajta kezelésmódot lehet kidolgozni az ínygyulladásra.
Az emberi test általában a véráramban őrjáratozó fehérvérsejtek segítségével veszi fel a küzdelmet a fertőzések ellen. Minden új támadóhoz új sejteket kell előállítani, s ehhez idő kell. Ezért egyes, folytonos támadásnak kitett szövetek saját gyors immunrendszert fejlesztettek ki. Bizonyos bőrsejtek például univerzális antibiotikumként viselkedő aminosav láncokkal támadják a bőr felső rétegein átjutott baktériumokat.
Patrick Warnke, a németországi Kiel egyetemének kutatója azt tapasztalta, hogy egyes csontsejtek a védekező bőrsejtekhez hasonlóan viselkednek. A kutatócsoport egészséges és beteg állcsontokat, karcsontokat és csípőcsontokat tanulmányozott, és észrevette, hogy az osteocytának nevezett csillag alakú sejtek - amelyek fő funkciója az erős kálciumos csontszerkezetek létrehozása - fertőzés esetén antibakteriális aminosav láncokat is készítenek.
A védekezésben az állkapocs csontsejtjei a legügyesebbek, valószínűleg azért, mert állandóan ki vannak téve a szájfertőzéseknek. A baktériumok az ínyvonaltól indulnak az állkapocs csont felé.
Warnke csapata most az antibakteriális aminosav termelés beindulásának mechanizmusát kutatja. Ha sikerülne mesterségesen beindítani a folyamatot, fel lehetne készíteni a szervezetet a csontátültetésekre vagy a porcműtétekre, s talán az időskori periodontitis is megelőzhető lenne, amelynél a fertőzött csont- és ínyszövetek elsorvadása miatt hullanak ki a fogak - írta honlapján a New Scientist című tudományos folyóirat.
(MTI-Panoráma)
http://www.informed.hu/index.nfo?tPath=/friss_hirek/&article_id=109893
|