Tartalom
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Extra cuccok
 
Olvasnivaló
 
Para
 
Csak kíváncsi vagyok...
Indulás: 2004-05-04
 
Torrent Search
 
Játokok, web játékok
 
Videomegosztók
 
Online TV
 
próba
 
NOL próba
 


blog plusz próba
Friss bejegyzések
2009.07.23. 23:16
2009.07.23. 23:06
Friss hozzászólások
 
Lehet-e sokszor szavazni
a címben
lehet-e

igen
nem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Egyéb orvosi hírek
Egyéb orvosi hírek : Nanodrótokkal huzaloznák az embereket

Nanodrótokkal huzaloznák az embereket

  2006.01.15. 23:28

A nanoméretű vezetékekkel a legkisebb hajszálerekbe is be tudnának hatolni, ezzel pedig akár a legeldugottabb agyi területek stimulálása is megvalósulhatna. Egy amerikai tudományos blogger beszámolójából az is kiderül, hogyan lehet megtudni, hogy mit látnak a macskák.

A felső sorban az eredeti kép,
az alsóban amit a cicák láttak
© MindPixel.com
Az agy és a tudat tudományával foglalkozó MindPixel nevű blogon a chilei Chris McKinstry rendszeresen szemlézi a tudományos folyóiratokat. Ő elevenített fel egy a Journal of Neuroscience-ben 1999 szeptember 15-én megjelent kísérletet, amelynek során a Harvard egyetem Mérnöki és Alkalmazott Tudományokkal foglalkozó tanszékének biomérnöke, Garret B. Stanley megtalálta a módját, hogy kísérleti macskák agyára rácsatlakozva kinyerje az ott létrejövő vizuális információt.

Stanley és csapata 177 agyi sejt által kibocsátott jelet rögzítettek, miközben a kísérleti macskáknak 16 másodpercnyi, 64 x 64 pixel felbontású kül-, és beltéri videofelvételeket vetítettek. A kutatók egy egyszerű matematikai módszer segítségével dekódolták és képi információvá alakították az idegeken végigfutó elektromos impulzusokat. Bár egyelőre a rekonstruált víziók csupán fekete-fehérek, s felbontásuk is hagy kívánnivalót maga után, ennek ellenére meglepően hasonlítanak az erdeti képi információkra. A kísérlet során nem tudták valós időben rögzíteni a látottakat, ugyanis egyelőre csupán 10-10 neuronból voltak képesek kiszűrni a jeleket, ezért többször kellett ugyanazokat a felvételeket levetíteni.

Az összehasonlított filmkockák között átlagosan 31,1 milliszekundum telt el, a felső sorban az eredeti, a macskák számára levetített képsorok láthatóak, alul pedig az agyterületükről kinyert információból rekonstruált látvány. A hasonlóság szembetűnő, még akkor is, ha egyelőre csupán meglehetősen nyers formában sikerült „újra látni” amit a macskák érzékeltek.

Stanley felfedezésével számos tudományágat – akár a filozófiát is – megreformálhatja, s minden bizonnyal még ebben az évszázadban megjelennek az emberi tudatot a gépekkel közvetlenül összekapcsoló interfészek, amelyek a cyberpunk szubkultúrában William Gibson írásaiban jelentek meg először.

McKinstry a macskák kapcsán felidézi a Journal of Nanoparticle Research 2005 június 5-i számában megjelent cikket is, amelyben beszámolnak a nanovezetékek alkalmazásának lehetőségeiről. Az emberi hajnál százszor vékonyabb platina nanodrótokat egy amerikai és japán kutatókból álló csapat szerint a már meglévő technológiákkal előállíthatóak olyan mikroszkopikus vezetékek, amelyek a legvékonyabb hajszálerekbe is kényelmesen beférnek. Ezen nanoeszközök segítségével akár az ember teljes keringési rendszere bedrótozható lenne, anélkül, hogy problémát okozna a vérkeringésben, illetve a különféle tápanyagok és gázok érfalon keresztül történő cseréjében. Ennek segítségével pedig akár az egyes agysejtek működését is figyelemmel lehetne kísérni, illetve a különböző idegrendszeri betegségek – pl. a Parkinson-kór – kezelésére is új módszereket kínálna. A fentiekben vázolt videórögzítést is jóval egyszerűbben lehetne megoldani, arról nem beszélve, hogy mivel kétirányú jelforgalmat is lehetővé tesznek a nanodrótok, hosszútávon akár a cyberpunk világából megismert agy-számítógép csatlakozás is megvalósulhat.

A kísérlet

A kutatók a kezdeti kísérleti fázisban először szövetminták keringési rendszerén keresztül vezették a platina nanodrótokat, majd sikerrel használták a miniatűr hálózatot arra, hogy a véredényekhez közel eső egyes neuronok aktivitását.

„A nanotechnológia az egyik legfényesebben ragyogó csillag lehet az orvoslás és egyéb tudományok terén” – nyilatkozta a JNR-nek Mike Roco, a kísérletet támogató amerikai National Science Foundation fő nanotechnológiai tanácsadója.

A katéteres vizsgálatokat ma már rutinszerűen végzik az orvosok, hogy megfigyeljék a test egyes részeiben zajló folyamatokat. Különösen gyakran használják ezt a módszert a szív vérellátásának tanulmányozására. A kutatók víziója szerint hasonló elven alapul a nanodrótozás is, ugyanis miniatűr katéterekben egész csokornyi minivezetéket lehetne eljuttatni a test egyes pontjaira. A helyükre került drótok ezután rögzíthetik a neuronok, idegsejtek elektromos impulzusait, amelyből rekonstruálható az egyes szervek, agyterületek pontos működése.

Ha az elméletet a gyakorlatban is igazolni tudják, számtalan lehetőség nyílna meg az agyi funkciókat vizsgáló szakemberek előtt. A jelenleg használt metódusok, mint a pozitronemissziós tomográfia (PET), illetve a funkcionális mágneses rezonanciás képalkotó vizsgálat (fMRI) sok értékes információt szolgáltattak az egyes idegi folyamatok, például a vizuális, vagy nyelvi információk feldolgozásáról. Azonban az összkép még mindig meglehetősen homályos. Az egyes idegsejtek szintjén történő információrögzítés azonban számtalan kérdésre adhatna választ.

Mit hozhat a jövő?

„Ha sikerrel járunk, lehetőségünk nyílik arra, hogy akár az idegsejtek kölcsönhatásainak feltérképezésével tárjuk fel az agyműködést egy olyan nanoszonda segítségével, amely nem igényel drasztikus külső beavatkozást, s akár olyan szerkezettel is elkészíthető lenne, amely idővel lebomlik a szervezeten belül” – magyarázta Roco. „Az etikai kérdéseket szem előtt tartva ez a kutatás eleddig elképzelhetetlen kapuit nyithatja meg, amelynek eredményeként egy sor új terápia, egy sor eddig gyógyíthatalan, kezelhetetlen betegség ellenszere születhet meg. Ez a lehetőség pedig csupán a jéghegy csúcsa a nanoméretű berendezések és összetett nanorendszerek terén.”

Ez a gondolat nem csupán optimista nagyzolás, ugyanis a fent vázolt nanodrótos technológiával az orvosok tökéletes pontossággal lokalizálhatnak belső sérüléseket, vérzéseket, akár agyvérzés esetén is, tumorokat, s további agyi rendellenességeket. A kísérleti csoportot vezető Rodolfo R. Llinás szerint a nanovezetékeken akár kétirányú impulzus-, vagy adatforgalom is elképzelhető, ez pedig reménysugár lehet a Parkinson-kór kezelése terén. A jelenlegi gyakorlat során ugyanis a koponyán keresztül juttatnak drótokat az agyba, hogy a kór által érintett agyi területeket elektromosan stimulálják. Ez azonban az agyszövet sérülését okozhatja, szemben az agyi hajszálereken át a megfelelő részre eljuttatott nanodrótokkal.

Az első nagy kihívást az jelenti, hogy a hajszálerek ezreinek erdejében is a megfelelő helyre tudják navigálni a nanovezetékeket. A kutatók szerint ígéretes megoldás lehet a platina nanodrótokat speciális polimerekre cserélni, amelyek nemcsak az elektromos impulzusokat vezetik, de megfelelő elektromos mező használatával az alakjukat is változtatni tudják, így pedig már irányíthatóak a testen belül. Nem mellékes, hogy ez utóbbiak még a fenti kísérlet során alkalmazott platina drótoknál is 20-30-szor vékonyabbak, s biológiailag lebomlóak is lehetnek, s ezen tulajdonságuk alkalmassá teszi őket rövidtávú agyi implantátumok elkészítésére.

„Ezek az új generációs anyagok vonzó segédeszközöket jelentenek a nanotudmány számára” – nyilatkozta a JNR-nek Patrick A. Antequil, az MIT munkatársa. „A nagyfokú szabadság, amelyet kínálnak, széleskörű felhasználást tesz lehetővé.”

http://hvg.hu/Tudomany/20060110nano.aspx?s=2006110nl

 


 

Delicious Bookmark this on Delicious

Bookmark and Share

 
Info
 
Szórakozás
 
Progik
 
Vásárlás
 
Tudás
 
Driver
 
Mobil
 
DVD
 
Podcastok
 
fb

Megosztás

 
Tartalom

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG