Szembetegség megelőzésére alkalmas összetevő a marihuánában
2006.04.03. 15:55
A marihuána egyik alkotóeleméről kiderült, hogy alkalmas lehet a cukorbetegség szemészeti szövődményeinek megelőzésére. A kannabidiol nem vált ki eufóriát, viszont erős szabadgyökfogó hatással rendelkezik.
A cukorbetegség fennállása hosszú távon a látás romlásához vezethet. A cukorbetegek leggyakoribb szemészeti problémája az ún. diabéteszes retinopátia, ami az ideghártya cukorbetegség következtében fellépő károsodását jelenti. A diabéteszes retinopátia világszerte a vakság egyik vezető oka a munkaképes korú lakosság körében.
A nem megfelelően kezelt cukorbetegség következtében megemelkedik a vércukorszint, és ez egy olyan eseményláncolatot indít el a szemben, amely az ideghártya (orvosi nevén retina) oxigénellátásának csökkenéséhez vezet. Védekezésként új erek fejlődnek ki az oxigén-hiányos területeken, azonban a frissen kialakult erek kóros szerkezetűek, folyadék szivárog ki belőlük, és végül éppen ez vezet a látás romlásához.
Dr. Gregory I. Liou, a Georgia-i Orvosi Egyetem molekuláris biológiával foglalkozó kutatójának célja az, hogy beavatkozzon ebbe a folyamatba, még mielőtt az ideghártya károsodása megindulna. Vizsgálatai még csak korai stádiumban vannak, de egyelőre arra utalnak, hogy a marihuánában megtalálható, kannabidiol nevű vegyület képes megvédeni az ideghártyát, és megakadályozni a cukorbetegek retinabetegségére jellemző kóros, szivárgó erek kialakulását.
A marihuána növény (a kannabisz) sokféle hatóanyagot tartalmaz, ezeket összefoglalóan kannabinoidoknak nevezik. Az eufóriát kiváltó THC mellett számos más összetevő is jelen van a növényben, ezek közül az egyik a kannabidiol. A kannabidiol nem pszichoaktív vegyület - azaz nem vált ki eufóriát - de korábban bebizonyosodott róla, hogy jó antioxidáns, és már eddig is számos tanulmány foglalkozott orvosi felhasználásának lehetőségeivel.
Az emberi szervezet maga is előállít - a növényben találhatókhoz hasonló hatású, de azoktól eltérő szerkezetű - kannabinoidokat, amelyek az ún. kannabinoid-receptorokon keresztül fejtik ki hatásukat. Ezek a receptorok testszerte megtalálhatóak, hatásuk pedig szervenként más és más. A központi idegrendszerben a kannabinoidok az ingerület továbbhaladását serkentő és gátló hatások közötti egyensúly megteremtéséért, valamint az idegsejt-aktivitás lecsengéséért felelősek.
Oxigénhiány esetén azonban - ami gyakori velejárója a cukorbetegségnek - a kannabinoidok szabályozó hatása gyengül, és az idegsejt aktivitást serkentő hatások túlsúlyba kerülnek. Ennek eredményeként sejtkárosító hatású szabadgyökök termelődnek nagy mennyiségben. A megnövekedett aktivitás ráadásul tovább növeli az ideghártya oxigénszükségletét. Az egyre romló folyamat hatására a retinában megindul az idegsejtek pusztulása. Tovább súlyosbítja a helyzetet az, hogy oxigén-hiányban az idegsejteket körülvevő, és a normális körülmények között azokat támogató ún. gliasejtek elkezdik bekebelezni a haldokló idegsejteket. Az egész folyamat egyre kiterjedtebbé válik, és végül visszafordíthatatlan látáskárosodás kialakulásához vezet.
Dr. Liou munkacsoportjának célja az, hogy megértsék a kannabinoid-receptorok szerepét a szervezetben, és megpróbálják a cukorbetegség okozta szemkárosodás kivédésére felhasználni eredményeiket. A kutató szerint a kannabidiol megmentheti az ideghártyát. Dr. Liou most állatkísérletekkel is igazolta azt, amit más kutatók korábban még csak kémcsőben mutattak ki: cukorbetegségben a kannabidiol megakadályozza az ideghártya károsodásáért felelős folyamatokat.
A kutatók szerint a kannabidiol egyrészt azáltal képes megvédeni a retinát, hogy antioxidánsként semlegesíti a káros szabadgyököket. Másrészt elősegíti a szervezetben termelődő kannabinoidok hatásának érvényesülését is, megvédve ezzel az idegsejteket. Ezzel egyidőben azt is biztosítja, hogy a gliasejtek eredeti feladatuknak megfelelően támogassák, és ne rombolják a retina sejtjeit.
Bár Dr. Liou állatkísérletei - amelyek során kannabidiolt juttat be cukorbeteg egerek és patkányok szervezetébe - még csak kezdeti stádiumban járnak, az American Journal of Pathology c. folyóiratban közölt első eredmények már most is nagyon bíztatóak.
A kutatók azt remélik, hogy a marihuána ezen összetevőjéből olyan gyógyszer állítható majd elő, ami a jövőben az inzulinnal együtt a cukorbetegség kezelésének része lesz, és segít megelőzni a betegségben szenvedők körében a látásromlás és vakság kialakulását.
http://origoegeszseg.hu/cikk/0610/158454/szembetegseg_1.php
|