A szellent szinonimái
Fingik, poszogat, posszant, pusszant, süllent, kanyarázik, békára ült, elereszette a pap tyúkját, hazagondol, rohad a bele, repeszti a gyolcsot, megrepedt a szívhólyagja, elfakadt az epéje, bödörög, kekszel, durrant, pufogtat, pukizik, puksizik, púzik, purcant, purcil, ereget, rittyen, rotyogat, rotyogtat, durrogat, ereszt, puskázik, elszólja magát, szelel, büzint, korcogtat, görényez, békegalambot ereget, felrázta az abroszt, kiereszti a fáradt gőzt, maga alá morfondírozik, trombitál, szuszog hátul.
De La Salle jó modorra okító intelmei (1729) közt azonban már ezt találjuk: „rendkívüli udvariatlanságban engednünk ki testünk szeleit, akár fent, akár lent, még akkor is, ha ezt zajtalanul tesszük; szégyenletes és illetlen dolog ezt úgy tenni, hogy mások is hallják.” A változás óriási: míg korábban az etikett viszonylag fesztelenül viszonyult a bélszelekhez, addig a XVIII. század első felének civilizált közösségeiben már normasértőnek, pórinak, bárdolatlannak, sőt ocsmánynak tartották azokat. A velük való kapcsolat, a róluk történő beszéd leginkább az intim szféra része lett, illetve infantilizálódott (lásd például a "gügyögő" kifejezések, a puki és a puksi újkori diadalát); és nyilvánossághoz csak a megbotránkoztatás, a pajzánság vagy a szabadosság ritka alkalmaikor jut. A XVIII. századi zsánerkarikatúrákon még gyakori szereplő a „kicsúszott puki”, és a politikai gúnyrajzokon is előfordul, mint az ellen lejáratásának eszköze. De a XIX. századtól már száműzetik a jobb emberek világából, tabuvá válik. Mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a modern vécékben preklasszikus muzsika duruzsolásával nyomják el a belek zaját.

Olasz gúnyrajz a festő Turner angliai sikeréről.
Műbírálat
Azért tabutörésre, vaskos tréfákra így is akad példa: Le Pétomane (magyarul Trottytébolyult) szellentő művész volt 1899-ben a párizsi Moulin-Rouge mulató főmutatványa, aki a zeneirodalom közismert dallamait durrantgatta célszerűen kiművelt záróizmai segítségével. Molnár Gál Péter (MGP) szerint megszemélyesítésekkel kezdte műsorát. Miként hangzik egy lány hastáji sóhaja? Hogyan durrogtat egy anyós? Mint könnyít magán a menyasszony a nászéjszakáján? (Alig hallhatóan.) És másnap reggel asszonnyá téve, birtokon belül? (Erőteljesen recsegtetve.) Aztán jöttek az újabb műsorszámok, fegyverropogások és a dallamok. A művész valódi neve Joseph Pujol (1857-1945) volt. Szülővárosában, Marseille-ben 13 évesen péknek áll. Előbb csak bajtársi körben csillogott. Utóbb hivatásául választotta a rotyogtatást, de az első világháborút követően már nem volt nagy sikere, így családja körében pékként halt meg.

Nálunk a prűd Kádár-korszak érdekessége, hogy ahogyan Lőwy Árpád trágár Toldi-átköltésének hangfelvétele terjedt családról családra (a travesztiát Sinkovits Imre szavalta – mély átéléssel), úgy Alfonso szellentős magánszámát is meg lehetett hallgatni az MK-27-es magnón. A nagy nevettető – akár Pujol – különféle zsánerfigurákat (lovas rendőrt, kisleányt) személyesített meg bélhangokkal. A francia elődhöz képest azért van különbség: Alfonso mindehhez nem a záróizmait, hanem a száját használta.

Zádori Zsolt

http://hvg.hu/kultura/20060723szellentes.aspx?s=2006726nl