Tartalom
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Extra cuccok
 
Olvasnivaló
 
Para
 
Csak kíváncsi vagyok...
Indulás: 2004-05-04
 
Torrent Search
 
Játokok, web játékok
 
Videomegosztók
 
Online TV
 
próba
 
NOL próba
 


blog plusz próba
Friss bejegyzések
2009.07.23. 23:16
2009.07.23. 23:06
Friss hozzászólások
 
Lehet-e sokszor szavazni
a címben
lehet-e

igen
nem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Érdekességek
Érdekességek : Megtalálták az apokalipiszis történeti gyökerét?

Megtalálták az apokalipiszis történeti gyökerét?

  2006.08.15. 10:15

Egy nemzetközi kutatócsoport úgy gondolja, hogy megtalálta az apokalipszis történeti hátterének gyökerét: egy öt kilométer átmérőjű jordániai meteoritkráterről van szó.



A becsapódás valószínűleg a kőkorszakban történt, amikor a terület már lakott volt.

Egy nemzetközi kutatócsoport nemrégiben olyan "jelekre" bukkant Jordániában, amelyek a korai történeti írásokban, többek között a Gilgames eposzban megjelenített világégés, vagy a bibliai özönvíz alapja lehetett. A szaúd-arábiai határ közelében lévő, öt kilométer átmérőjű kráter feltehetőleg a kőkorszakban, kevesebb mint tízezer évvel ezelőtt keletkezett.

A krátert valójában már a hatvanas években felfedezték, és azóta térképen is jelölték, de akkor még kialudt vulkánnak vélték. Werner Schneider, a braunschweigi Műszaki Egyetem geológusa, aki már több évtizede dolgozik a környéken, újra elővette a térképet, és a helyszínen végzett vizsgálatai beigazolták sejtését: a több mint öt kilométer átmérőjű kráter, egy közel száz méter átmérőjű meteorit becsapódása során keletkezett.

Schneider és munkatársai, Hani Khoury, a jordániai Földtudományi és Ásványkincskutató Intézettől, valamint Elias Salameh, a Jordan Egyetem kutatója egyértelműen megállapították, hogy meteorit-becsapódásról van szó. "A helyszínen talált deformálódott kvarckristály-darabok és a mészkő egyértelműen nagy erők jelenlétéről tanúskodik"- írják a kutatók a Zeitschrift der Deutschen Gesellschaft für Geowissenschaften című szaklapban hamarosan megjelenő tanulmányban. A krátert több koncentrikus gyűrű veszi körül, a közepén pedig egy dombszerű kiemelkedés található, ami akkor keletkezik, ha becsapódás után a felszálló kőzetdarabok visszahullnak.

Ha a meteorit mintegy 160 ezer kilométeres óránkénti sebességgel csapódott be, a robbanás ereje felért több ezer hirosimai atombomba robbanásával, vagyis több millió tonna törmelék, hamu és füst akár több kilométer magasságba is felemelkedhetett. A forró levegőtől több száz kilométeres körzetben minden élőlény elpusztult, és valószínűleg földrengés is kísérte a jelenséget. A füst és a tűz akár ezer kilométerről is látható volt, ami igencsak sokkolhatta a szemtanúkat, hiszen a terület a becsapódás idején - középső kőkorszakban - már lakott volt.

A becsapódás időpontja körül viszont még komoly bizonytalanságok vannak. Az eddigi becslések helyszíni megfigyelésen alapulnak. "A krátert alkotó kőzet még alig mállott. Ha a kráter több mint tízezer éves lenne, a felszíni vízfolyások hatására már jelentősen erodálódott volna, hiszen tízezer évvel ezelőtt a területen nedves klímaviszonyok uralkodtak" - mondta Schneider a Spiegel Onlinenak.

A kutatók remélik, hogy radioaktív vizsgálatokkal hamarosan sikerül meghatározni a kráter korát, és ha beigazolódik a hipotézisük, ez lesz a Közel-Kelet eddig feltárt legfiatalabb meteoritkrátere. Amennyiben tényleg tízezer éves képződményről van szó, a kutatók az emberiség történetének legnagyobb természeti katasztrófájának felfedezését tudhatják magukénak. Így nem csoda, ha bekerült az egyetemes mítosz és mondavilágba is.


cikk küldése e-mail-bennyomtató verzió

http://ma.hu/page/cikk/aj/0/153054/1

 


 

Delicious Bookmark this on Delicious

Bookmark and Share

 
Info
 
Szórakozás
 
Progik
 
Vásárlás
 
Tudás
 
Driver
 
Mobil
 
DVD
 
Podcastok
 
fb

Megosztás

 
Tartalom

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!