Kedvenc tévéink trükkös játékai
2006.09.28. 18:24
Amint végéhez ér egy tévéműsor, már automatikusan nyúl a néző keze a távirányítóhoz: nem csak azért, hogy szörfölgessen a csatornák közt, hátha rálel valami fogyasztható műsorszámra, hanem az audiális csapást is megpróbálja kikerülni, hiszen a reklámblokk jóval hangosabbnak tűnik, mint a műsor maga. A túlzott hangerő kérdése mellett arra is próbálunk magyarázatot találni, hogy miért egyszerre futnak a reklámok a nagy kereskedelmi tévéken, miért nem próbálnak meg a másik szünete alatt elcsábítani több nézőt.
Üvölt a reklám
Augusztus elején volt hír, hogy halkítani akar a műsorokba valósággal berobbanó tévéreklámokon az olasz kormány. A mérések szerint a három legnagyobb olasz tévécsatorna átlagosan 50 százalékkal nagyobb hangerővel sugározza a reklámokat, mint a normális műsorokat, hogy a nézőkhöz biztosabban eljussanak az "üzenetek". Az illetékes miniszter, Paolo Gentiloni érvényt akart szerezni a tilalomnak és közölte, hogy bírságrendszert fog kidolgozni az olasz médiafelügyelet.
Itthon is hasonló a helyzet, sok tévézőnek feltűnt már, hogy a reklám jóval hangosabb, mint maga a műsor. A megfáradt, a puha kanapé mélyén el-elbóbiskoló néző ilyenkor riadtan felkapja a fejét, összerezzen a szunyókáló kutya, az akvárium vizébe ugrik az addig a kövön békésen napozó ékszerteknős, átdörömböl a szomszéd, holott csak arról van szó, hogy így jobban elérik a reklámozók, hogy a bambuló néző felfigyeljen termékükre - holott sokakat nem érdekel, hogyan lehet 27,3 százalékkal kevesebb korpa fejükön.
Az RTL Klub programigazgatója, Kolosi Péter szerint ez így is marad, nincs mit tenni, nemzetközi gyakorlatról van szó. A reklámok alatt jellemzően sokan lehalkítják a készülékeket, hiszen úgy érzik, hogy amit ember tudhat, azt ők már tudják a makacs foltokról, a gonosz vízkőről vagy a macskatápok rejtelmes világáról. Akiknél hangos marad a tévé, azok legalább a lakás minden pontján biztosan hallják, hogy mikor érdemes visszameni a konyhából vagy a fürdőből a tévé elé. "A hirdetők élnek a maximális hangerő adta lehetőségekkel, vagyis kihasználják a maximális decibelt, amit a csatornák még befogadnak" - mondja a Viasat 3-tól Hámori Barbara programigazgató.
Az urbanlegends.hu szerint a trükk az, hogy a reklámok készítői különböző hangmérnöki módszerekkel manipulálják a reklámok hangsávját. Míg egy filmben a hangsáv széles dinamikai tartományban mozog (azaz nagy a távolság a halk és hangos zörejek között), a reklámokban a halkabb hangokat fölerősítik. A maximum jelszint így nem változik, a magasabb átlagos hangerő miatt viszont az emberi fül hangosabbnak érzékeli a hirdetéseket. A reklámok hangsávjának manipulálása ellen először a gyerekek védelmében hoztak törvényeket, Hollandiában már évek óta nem lehet manipulálni a hangsávot a gyerekeknek szóló műsorszámokat megszakító reklámok esetében. Magyarországon még nem foglalkoztak a törvényalkotók ezzel a jelenséggel. Pár éve átlagos hangerőt mértek Németországban, és az eredmény meghökkentő volt: a reklámok egyes televízióknál - a rekorder 2000-ben a PRO7 volt - 140 százalékkal hangosabbak voltak.
A TV2-től Rényi Ádám, PR-csoportvezető válaszolt, szerinte nem általános jelenség ez. "Más technikával rögzítik ezeket, hiszen a reklámozónak az a célja, hogy felfigyeljenek kereskedelmi üzenetére, de decibelben nincs különbség. Egy csendes jelenet után persze bántóan hangosnak tűnhet a reklám" - mondja.
Nézőmarasztaló tévés trükkök
A hangerővel tehát nincs mit tenni, távirányító jár mostanság minden készülékhez, a probléma a szabályozó nyomkodásával orvosolható. Ellenben tévézők százezreinek feltűnt az, hogy egyszerre mennek a reklámblokkok, feltűnően gyakran van olyan, hogy hiába kapcsolgat az átlagnéző a két nagy kereskedelmi tévé közt, a TV2 és az RTL Klub is reklámot ad, hosszú perceken át. A helyzet itthon bonyolultabb, mint sok másik országban, ugyanis az ORTT az óránkénti 12 perces reklámidőt nem hattól hétig nézi, hanem a "rolling hour"-szisztéma szerint, azaz bármelyik pillanattól számolva "érvényes" a hatvan perc. Így persze nehezebb tervezni is a reklámblokkokat, mintha egésztől egészig tartana a vizsgált 60 perc.
Kolosi Péter szerint ez megköti a tévéket. "Az USA-ban például a nagyobb csatornák egészkor és félkor kezdik a műsoraikat, így egyszerre vannak a reklámblokkok mindenhol. Arra nem lehet példa, hogy a 12 perces reklámidőt túllépjük, mert az ORTT ezt folyamatosan figyeli, és olyan a büntetés, hogy nem is érné meg" - vallja.
Az egyszeri tévéző azt hinné, hogy a másik reklámblokkja alatt lehet jól elcsábítani a rivális adó nézőit, jó filmmel, sorozattal. Ez persze fordítva is igaz, azaz a "mi reklámunk" alatt veszítünk el sok ezer, türelmetlenebb tévézőt. "Ha reklám megy reklámmal szemben, akkor kevésbé kapcsolnak el a nézők, illetve akkor visszatérnek az eredetileg nézett műsorhoz. A kezdéssel is lehet jócskán trükközni, például a Született feleségek startja a TV2-n vélhetően azért csúszik egyre hátrább, hogy A szökés reklámblokkja alatt náluk műsor menjen" - véli az RTL Klub programigazgatója.
Hámori Barbara szerint nem törvényszerű, hogy egyszerre legyen reklám: "Többnyire a műsorkezdést próbálják 5-10 perccel a másik elé tolni. A média sajátosságai miatt azonban a megszakíthatóság szempontjából mindannyiunknak meg van kötve a keze, azaz kötve van a helye, hossza - így a reklámszünetek gyakran egy időbe esnek. Ez különösen a rövidebb, fél órás műsorok esetén van így, ami a legmagasabb nézettségű, 'early prime' (18.30-20.30) időszakra esik, éppen ezért feltűnő lehet a gyakori azonos reklámidőpont" - mondja a Viasat 3 programigazgatója.
Sok magyar tévéző műsorvégeket néz
Rényi Ádám egyetért abban, hogy az ORTT és a médiatörvény szűk kereteket biztosít, nincs nagy manőverezési tér a reklámblokkokkal. "Emellett természetesen figyelik egymást a nagy tévék. Az jár jobban, aki előbb kezdi el a műsorát, de van sok trükk még ezen kívül, például az új sorozatok első része előtt ki lehet venni a reklámot, ahogy mi is megtettük már, ilyenkor az előző műsor sok nézője megmarad a csatornán. Olyan is előfordul, hogy egy új sorozatnál nem teszünk be reklámot az epizód közepére, nehogy elmenjenek a nézők" - válaszolta a TV2 PR-csoportvezetője.
Mint Kolosi Péter elmondta, általában, ha egy filmben, sorozatban van reklám (tehát nem két műsor között), akkor a tévénézők közül sokan a reklámról ugyan elmennek másik csatornára, de vissza is jönnek a reklámblokk után. Nem ez a helyzet a műsorok közötti reklámblokkoknál. "Ott, például főműsoridőben, főleg annak második felében, meg késő este, a nézők műsorvégeket néznek: azaz, amikor vége van valaminek, átkapcsolnak egy másik adóra, és ott is maradnak, akkor is, ha ott éppen egy film, sorozat utolsó 20-30 percét láthatják már csak. Majd amikor ott vége van az adott programnak, akkor kapcsolnak vissza, és nálunk is megnézik az adott program végét. Tehát az emberek műsorvégeket néznek."
"Az a tapasztalatunk, hogy az emberek megszokták azt, hogy a filmek, műsorok, sorozatok reklámmal vannak megszakítva. Sőt, néha még mintha ezt kifejezetten el is várnák, hisz ilyenkor, ki lehet menni a konyhába, vagy a mosdóba" - tette hozzá az RTL Klub programigazgatója. Akinek meg így sem tetszik, annak marad a mozi (bár reklám ott is van), a DVD vagy a jó öreg videomagnó.
http://www.origo.hu/print/szorakozas/teve/20060927kedvenc.html
|