Para : Miért a 13 a szerencsétlenség száma? |
Miért a 13 a szerencsétlenség száma?
2006.09.28. 22:54
Triszkaidekafóbia - így nevezik görögül a tizenhármas számtól való iszonyatot. A félelem nem új keletű, több ősi kultúrában is fellelhető.
Az ókori Rómában úgy tartották, hogy a 13 a halál és a rombolás előjele. A skandináv mitológia szerint, ha egy asztalhoz 13 ember ül, az szerencsétlenséget hoz. A hit alapja, hogy egyszer Valhallában, a hősök csarnokában ünnepélyt rendeztek, amelyre 12 istent hívtak meg. Váratlanul betoppant azonban Loki, az egyik leggonoszabb skandináv isten, és Baldr isten halálát okozta.
Baldr, a fény istene tiszta és erényes volt. Anyja megeskette a világ összes lakóját, az állatokat, a fákat, betegségeket és mérgeket, hogy nem tesznek kárt Baldrban, csak a jelentéktelen fagyöngyág nem tett esküt. Amikor a rosszindulatú Loki ezt megtudta, az ágból nyilat faragott, és azt Baldr testvérének, a vak Hödr istennek kezébe csempészte, aki lelőtte fivérét.
A keresztények úgy tartják, hogy a péntek szerencsétlen nap, hiszen e napon feszítették keresztre Jézust. A 13-as szám pedig azért hoz balszerencsét, mert Jézus utolsó vacsorájánál ennyien (Jézus és a 12 apostol) ültek.
Hamurappi törvénykönyvéből szintén hiányzik a 13-as pont - azaz a babona már a kereszténység előtt létezett.
Más magyarázatok szerint a 13-as azért balszerencsés szám, mert egy évben ennyi telehold van. Egy másik magyarázat szerint azért kapcsolódhatott össze a 13-as és a sorscsapás, mert ezt a számot a tíz ujjunkkal és a két lábfejünkkel már nem tudjuk magunkon megmutatni. Sok kultúrában a 12 szerencsés számnak számít, és a 13 negatív megítélése csak azáltal alakult ki, hogy a 12 után következik.
Mivel a 13-as számtól az emberek jelentős hányada tart, előfordul, hogy magas szállodákban kihagyják a 13. emeletet, vagy az utcában a 13-as számú házat. Érdekesség, hogy a Forma 1-ben sincs 13-as számú autó.
http://ma.hu/page/cikk/aj/0/155522/1
|