Nem 'SM' kétségbe!
2007.02.05. 14:30
Ez esetben ez a két betű, az SM, a szklerózis multiplex nevű krónikus megbetegedés magunk között elterjedt, népszerű, rövidített elnevezése, azaz "beceneve". Ez egy központi idegrendszeri megbetegedés, amely Magyarországon mintegy 8-10 ezer embert érint közvetlenül. Általában 20 és 40 éves kor között kezdődik. Előfordulása a nőknél gyakoribb. Nem fertőző, és szorosan véve nem örökletes ártalom...
Ez esetben ez a két betű, az SM, a szklerózis multiplex nevű krónikus megbetegedés magunk között elterjedt, népszerű, rövidített elnevezése, azaz "beceneve". Ez egy központi idegrendszeri megbetegedés, amely Magyarországon mintegy 8-10 ezer embert érint közvetlenül. Általában 20 és 40 éves kor között kezdődik. Előfordulása a nőknél gyakoribb. Nem fertőző, és szorosan véve nem örökletes ártalom. Kóroka ismeretlen, így gyógyítása világszerte még nem megoldott. Jelenleg azonban sokféle kezelés ismert, melyekkel egy-egy tünet enyhíthető, esetleg megszüntethető.
Mi az SM? A betegség folyamán az idegszálak velőshüvelye károsodik, ezáltal az ingervezetés csökken, sőt, súlyos esetekben lehetetlenné válik. A MULTIPLEX szó arra utal, hogy az idegrendszeren belül egyszerre több góc is kialakulhat. A SZKLERÓZIS szó pedig azt jelenti, hogy az elpusztult velőshüvelyt hegszövet pótolja. Klinikai tünet-együttesei mind minőségükben, mind lefolyásukban egyénenként változóak. Egyeseknél a rosszabbodások, SHUBOK egymást követik, és a közti időben alig van javulás. Másoknál egy rosszabbodást teljes javulás követ, megint másoknál egy-két shubot egy életen át való stagnálás vált fel. Esetenként a betegség szinte észrevétlenül kezdődik, és lassan de megállás nélkül rosszabbodik az állapot. A shubok idején az idegrendszer velőállományában gyulladás alakul ki, amely a normális idegműködést részlegesen, vagy teljesen felfüggeszti.
Tünetek Egyes meglévő tünetek felerősödése, vagy újabbak megjelenése néha rohamosan, szinte órák alatt kialakulhat. ( pl. homályos, vagy kettős látás, szédülés, állandó hányinger , fokozott fáradékonyság, egyensúlyzavarok, vizelettartási problémák, erősödő zsibbadás és érzészavarok ) Ilyenkor az ideg szakorvost meg kell keresni, mert megfelelő, időbeni gyógyszeres kezeléssel a shubok időtartamát és mértékét jelentősen csökkenteni lehet. Így akadályozható, illetve előzhetők meg a maradandó funkciókiesések is.
A multiplexes lehetőleg kiegyensúlyozott életet éljen mind testileg, mind lelkileg. Minden nagyobb megterhelés állapot-rosszabbodáshoz vezethet. Kerülje a túlfáradást, a stresszt okozó helyzeteket, a fertőzéseket, megfázást. Fontos a rendszeres testmozgás. Végezzen olyan speciális gyógytorna gyakorlatokat, amelyekkel átmozgatja testének azon izmait is, melyek a napi rutinmozgásokban nem vesznek részt. Táplálkozás terén kerülje a nehezen emészthető ételeket, és az állati eredetű zsírok fogyasztását. Ehelyett ajánlott a telítetlen zsírsavak (pl. napraforgó olaj), olajos magvak, valamint zöldségfélék, gyümölcsök, rostokban dús és magas vitamintartalmú ételek fogyasztása.
Amíg csak állapot, addig jó, ha dolgozik! Célszerű, ha az SM-es dolgozik, míg állapota engedi. Ezt is meg kell konzultálnia kezelőorvosával. Fontos, hogy a betegségtudatot ne építsük ki magunkban! Ebben nagy szerepe van a megértő, szeretetteljes családi légkörnek is.
Otthonunkat esetleges mozgáskorlátozottságunknak megfelelően kell átalakítani. Ehhez - egyszeri alkalommal-vissza nem térítendő á1lami támogatás igényelhető.
Segédeszközök A biztonságos közlekedéshez, nagyobb távolságok megtételéhez alkalmanként, átmenetileg különböző segédeszközök szükségesek, például. támbot; kerekesszék vagy járókeret stb. Ne szégyelljük ezek használatát! A kapcsolattartás sokat adhat. Megismerkedhetünk hasonló sorsú emberek életével. Példájukon tanulva könnyebb saját problémáinkra megoldást talá1m: A napi élet apróbb örömeit is igyekezzünk kellően értékelni. Hasznosítsuk meglévő képességeinket, de vigyázzunk arra, hogy energiáinknak legfeljebb 50-60%-t használjuk ki. Túlfáradás esetén ugyanis sokkal nehezebb regenerálódni és ez esetleg állapotrosszabbodást is eredményezhet.
Ebbe a betegségbe nem lehet belehalni, ezzel együtt kell élni, és nem mindegy hogyan!
Az SM hatása életünk minőségére megfelelő szervezéssel lényegesen csökkenthető!
http://www.harmonet.hu/cikk.php?rovat=245&alrovat=246&cikkid=123
|