A világ első idegi őssejt-átültetése
2007.03.01. 22:54
2006 végén hat olyan gyermek őssejtekkel történő kezelését kezdték meg az Egyesült Államokban, akik egy ma még gyógyíthatatlan idegrendszeri betegségben szenvednek. Bár egyelőre a terápia biztonságosságát tesztelik, biztató jel, hogy az elsőként kezelt gyermeknek a műtét óta nem voltak olyan rohamai, mint azt megelőzően, és már néhány szót is váltott a szülőkkel, akik hosszú ideje nem hallhatták gyermekük hangját. Részletes beszámoló a Scientific American cikke alapján.
Idősödő társadalmunkban egyre nagyobb problémát jelentenek az olyan idegrendszeri megbetegedések, mint a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór, a szklerózis multiplex vagy a szélütés (stroke), amelyek kialakulásáért az idegsejtek fokozatos, lassú vagy egyidejű, gyors pusztulása felelős. Egészen az 1990-es évekig érvényes volt az a tudományos tétel, amely szerint a felnőtt idegrendszerben nincsenek újonnan születő idegsejtek, illetve nincsenek meg a pótlásukhoz szükséges őssejtek. A felnőtt idegi őssejtek felfedezése azonban új lökést adott mind az alapkutatásoknak, mind a klinikai vizsgálatoknak.
Az utóbbi években laboratóriumi körülmények között idegsejteket (neuronokat) és az idegrendszer másik alapvető sejttípusát, ún. gliasejteket állítottak elő őssejtekből. A kutatók reményei szerint az őssejtek kimeríthetetlen forrását jelentik majd a gyógyászati kezelésekhez szükséges idegsejteknek: az őssejtekből tenyésztett új idegsejtekkel lehetne majd pótolni a betegség vagy sérülés miatt elpusztult eredeti sejteket. A jövőben embrionális-, magzati- vagy felnőtt idegi őssejtek, esetleg más szövetből származó őssejtek is alkalmasak lehetnek a klinikai felhasználásra. Az mindenesetre már biztosnak látszik, hogy csak emberi eredetű sejteket lehet majd biztonságosan gyógyászati célokra felhasználni.
A sikeres és biztonságos őssejtterápiához szükséges ismereteket az alapkutatást folytató laboratóriumok hálózata szolgáltatja. Az eddigi eredmények alapján bizonyos betegségek esetén szükség lesz majd kívülről származó őssejtek vagy azokból képzett egyéb sejttípusok beültetésére, más esetekben viszont elegendő lehet az idegrendszer saját őssejtjeinek mozgósítása is.
A legelterjedtebb neurodegeneratív (azaz az idegrendszer leépülésével járó) megbetegedések, mint például az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór egyelőre gyógyíthatatlannak tűnnek. Kísérleti állatokon végzett őssejt-beültetéssel azonban már sikerült javulást elérni. A legtöbb esetben nehézséget jelent annak egyértelmű megállapítása, hogy a beültetett sejtek valóban átveszik az elpusztult sejtek feladatait (azaz funkcionálisan helyettesítik őket), vagy „csupán” olyan környezetet hoznak létre, ami elősegíti a még meglévő eredeti sejtek életben maradását, illetve új, működő sejtek képzését a szervezet saját őssejtjeiből. Ez utóbbi lehetőség esélyt teremthet arra, hogy bizonyos megbetegedéseknél a bejuttatott őssejtekkel ne a hiányzó idegsejteket pótolják, hanem a meglévőket óvják meg, illetve mozgósítsák a szervezet saját őssejtjeit.
Úttörő klinikai vizsgálat: gyermekek kezelése idegi őssejtekkel
Az utóbbi elmélet alapján indult el az az úttörő vizsgálat, melyet tavaly novemberben kezdtek Portlandban, a Doernbecher Gyermekkórházban. A klinikai egyes fázisnál tartó próba során az OHSU (Oregon Health and Science University) orvosai és a kaliforniai Palo Altóban működő Stem Cells nevű vállalat tudósai közösen próbálnak Batten-kórban szenvedő gyermekeket idegi őssejtekkel kezelni.

Őssejt-sorozat:
Őssejt-sorozatunk eddigi cikkeiben áttekintettük az őssejtekkel kapcsolatos alapfogalmakat, majd az egyelőre kísérleti kutatási fázisban lévő embrionális őssejtekkel, ezek előállítási lehetőségeivel foglalkoztunk. A következő részekben az egyes betegségek esetében már évtizedek óta alkalmazott felnőtt (pontosabban nem embrionális szervezetben lévő) őssejtekről olvashatnak, amelyek klinikai alkalmazása már a modern sejtterápiában is megkezdődött. A felnőtt őssejtekkel kapcsolatos alapvető tudnivalók mellett mindig bemutatunk egy friss tudományos eredményt is. A felnőtt vagy más néven szöveti őssejtek egyik speciális és nagy remények elé néző típusát a köldökzsinórvér-őssejtek képviselik. A Batten-kór (neuronális ceroidális lipofuszcinózisnak, NCL) kialakulásának oka az idegsejtekben jelenlevő zsír- és fehérjeszemcsék kóros felhalmozódása, ami megakadályozza a sejtek működését. Ez későbbiekben az agy rendellenes működéséhez vezet, majd az idegrendszer gyors és korai leépülése miatt gyermekkori elhalálozással végződik. A betegség kialakulásával eddig összefüggésbe hozott hat hibás génváltozat bármelyike felelős lehet, valószínű azonban, hogy további géneknek is szerepe van az egyelőre gyógyíthatatlan kór megjelenésében. A hat ismert gén közül kettő olyan enzimet kódol, amely a szemcsék lebontásáért felelős – hibás génműködés hatására azonban a lebontási folyamat sérül vagy leáll. A Batten-kórt sokszor az orvosok is csak akkor ismerik fel, amikor a gyermekek látása 5-10 éves korukban erősen romlani kezd. Az idegrendszeri sejtpusztulás következő szakaszában légzési elégtelenségek, idegrendszeri zavarok és rohamok jelentkeznek. A rohamokat - az epilepsziához hasonlóan - az idegsejtek fokozott szinkronizált működése hozza létre.
A Stem Cells szakemberei svéd kutatók korábbi kutatásait felhasználva olyan sejtpopulációt alkalmaztak, amely képes pótolni a fent említett hiányzó enzimeket. A megfelelő preklinikai vizsgálatok után, 2006 végén Robert Steiner, a program egyik vezetője és kollégái engedélyt kaptak arra, hogy hat Batten-kóros gyermekbe ültessék be az őssejteket.
Annak ellenére, hogy a beavatkozás elsődleges célja egyelőre a kezelés biztonságosságának ellenőrzése, természetesen mindenki nagyon várja, hogy a beültetett sejtmennyiségnek lesz-e terápiás hatása. A remények szerint az őssejtek termelni fogják a hiányzó enzimet és megfékezik a kórt. Egy teljes évig tervezik a gyerekek szellemi képességeinek és látásának megfigyelését, valamint az esetleges mellékhatások felismerését.
A hazai szakember véleménye
Madarász Emília, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének szakembere az [origo]-nak elmondta: a ma „agyi őssejtterápiának” nevezett beavatkozások alapvetően három eltérő stratégiát foglalnak magukban. 1) Szorosabb értelemben véve őssejtterápiának azt nevezhetjük, amikor maguk a beültetett őssejtek lépnek a valamilyen megbetegedés során kiesett sejtek helyébe. 2) Elképzelhető az is, hogy a beültetett sejtek elősegítik a befogadó szövetben jelenlévő saját őssejtek aktiválódását, így okozva javulást a beteg állapotában. 3) Nem maguk a sejtek, hanem az általuk termelt géntermékek (fehérjék, enzimek) állítják helyre a kiesett funkciót (mint a cikkben szereplő Batten-kór kezelésének esetében is); ilyenkor nem is igazán beszélhetünk valódi őssejtterápiáról, sokkal inkább egyfajta génterápiáról.
„Ma még nem lehetünk biztosak benne, hogy egy-egy konkrét esetben pontosan melyik forgatókönyvről beszélhetünk. Nagyon fontos lenne, hogy a humán beültetések kellően ellenőrzött körülmények között történjenek, és pontosan megismerhetőek legyenek a módszerek és a beültetett sejtek. Éppen ez a Kínában, Oroszországban és még ki tudja hol zajló emberi őssejtbeültetéses kísérletek legnagyobb hiányossága: nem lehet tudni, hogy pontosan milyen sejteket ültetnek be, milyen módszerrel, és hogy hány sikertelen próbálkozásra jut egy, a kirakatba állított csodálatos gyógyulás” – mondta Madarász Emília.
Mindenesetre (nagyon visszafogottan fogalmazva) biztató jel, hogy az elsőként kezelt gyermeknek a műtét óta nem voltak olyan rohamai, mint azt megelőzően, és már néhány szót is váltott a szülőkkel, akik hosszú ideje nem hallhatták gyermekük hangját. A Batten-kór esetében ugyanis a beszédképesség is váltakozhat, így a javulás már lehet beavatkozás eredménye is. Egy év múlva, a vizsgálat lezártával, a vizsgálatot vezető Steiner professzor a kísérlet kimenetelétől függetlenül publikálni fogja az eredményeket. Addig is úgy véli azonban, hogy nem szerencsés a túlzott csinnadratta a vizsgálatok körül.
Arnold Kriegstein, a San Franciscói Center for Regeneration Medicine igazgatója szerint: „A próbálkozás kiemelt fontosságú, hiszen ez az első olyan klinikai vizsgálat, amely őssejtek felhasználásával próbál kezelni egy idegrendszeri betegséget. Ha sikerül, akkor a tanulmány utat nyithat olyan őssejtterápiáknak, amelyekkel például az Alzheimer- és a Parkinson-kórt, vagy a szélütést kezelhetik. Az első feltétel azonban az, hogy biztosak legyünk abban: ezek az őssejtek biztonságosan alkalmazhatóak.”
Melyek lehetnek az őssejtterápia veszélyei?
A kutatók magzati idegi őssejteket választottak a kezeléshez, mert ezek a sejtek az idegrendszerben található sejttípusoktól eltérő, más típusú sejteket valószínűleg már nem hoznak létre, főleg nem idegrendszeri, azaz a megfelelő szöveti környezetben. Ha embrionális őssejteket használnának, azok akár csontot, hajat vagy szemet felépítő szövetet is képezhetnének, ami katasztrofális hatást eredményezne – az embrionális őssejtek klinikai alkalmazása egyelőre már csak ezért sem lehetséges.

Vannak azonban más veszélyek is. Más kutatási eredmények szerint néhány esetben az idegi őssejtek szabályozatlan osztódása rosszindulatú agydaganatok kialakulásához vezetett. Probléma merülhet fel akkor is, ha az őssejtek olyan idegsejtekké fejlődnek, melyek új ideghálózatot vagy idegpályákat alakítanak ki, és ezáltal kóros mértékben fokozzák az adott agyterület aktivitását.
Az idegi őssejtterápiák jövője
Az őssejtek számos előnnyel bírnak az idegrendszer egyéb terápiás lehetőségeivel szemben. Az erek és az agy idegsejtjei között lévő ún. vér-agy gát sok olyan gyógyszerhatóanyag bejutását meggátolja az agyba, amelyeket az orvosok máskülönben alkalmazhatnának. Ha az őssejteket bejuttatjuk a vér-agy gát mögé, az agy szövetébe, akkor elvándorolhatnak azokra az agyterületekre, ahol szükség van rájuk, és ott új idegsejteket képezhetnek. A kutatóknak azonban minden egyes betegséghez külön kell optimalizálniuk majd a megfelelő őssejt-terápiát.
A Batten-kór kezelésénél az őssejtekre nem azért van szükség, hogy azok új idegsejteket hozzanak létre, hanem a hiányzó enzimeket kell előállítaniuk. A szakemberek szerint sok más idegrendszeri megbetegedés esetében (például a Huntington- vagy az Alzheimer-kór) is alkalmasak lehetnének az őssejtek olyan hormonok termelésére, amik megóvják a meglevő idegsejteket a további sérüléstől és pusztulástól.
Curt Freed, a Colorado Egyetem idegsebésze már az 1990-es évek elején végzett olyan műtéteket, melyek során magzatokból származó sejteket ültetett Parkinson-kóros betegek agyába. „Olyan korszakba érkeztünk, amikor a szükséges sejteket laboratóriumban fogjuk előállítani. Úgy látom, hogy ebben a században a sejtterápiás kezelések nagyon kifinomulttá válnak. Kétszáz éve a gyógyszerek nem tiszta hatóanyagból álltak, hanem porrá tört növényi levelek voltak. Ma a vegyészek szinte 100 százalékos tisztaságú gyógyszereket gyártanak. Azt hiszem, pontosan ez fog történni a sejtterápiával is” – mondja.
http://egeszseg.origo.hu/cikk/0709/464185/a_vilag_elso_1.htm
|