Tartalom
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Extra cuccok
 
Olvasnivaló
 
Para
 
Csak kíváncsi vagyok...
Indulás: 2004-05-04
 
Torrent Search
 
Játokok, web játékok
 
Videomegosztók
 
Online TV
 
próba
 
NOL próba
 


blog plusz próba
Friss bejegyzések
2009.07.23. 23:16
2009.07.23. 23:06
Friss hozzászólások
 
Lehet-e sokszor szavazni
a címben
lehet-e

igen
nem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
SM Hírek
SM Hírek : Receptorok és ligandok támadása

Receptorok és ligandok támadása

  2007.03.03. 22:35

Október 15–19. között Japánban, Nagoyában tartották a nyolcadik Nemzetközi Neuroimmunológiai Kongresszust. A kétévente megrendezett találkozó a kísérletes és klinikai neuroimmunológia legnagyobb rendezvénye.

Egyre inkább nyilvánvalóvá válik, hogy a neuroimmunológia és neurodegeneráció egymástól nem elhatárolható fogalmak. Az elmúlt évek sclerosis multiplex- (SM-) kutatásai jól példát jelentenek arra, hogy egy klasszikus autoimmun betegségben a neurodegeneráció is alapvető szerepet játszik. A világkongresszus egyik fő üzenete, hogy az immunológiai ismeretek alapvetően fontosak a neurodegeneratív kórfolyamatok megértésében és a terápiás módszerek kifejlesztésében.
Új molekulacsoport
A T-sejteknek klasszikusan két nagy funkcionális csoportját, a gyulladáskeltő és a gyulladásgátló citokineket termelőket különböztetik meg. Az utóbbi években felismert új molekulacsoport, a TIM (T-cell Ig- and Mucin-domain containing molecules) differenciáltan jelenik meg e két T-sejt-alcsoporton. A gyulladáskeltő autoimmun T-sejtek szelektíven expresszálnak egy olyan TIM-et, ami a gyulladásgátló sejteken nem jelenik meg. A TIM receptorként működik, a ligand kötődésekor a molekulát expresszáló gyulladáskeltő T-sejt elpusztul, a citokinek termelése csökken. Ez a gyulladáskeltő immunválasz és az autoimmunitás egyik fontos molekuláris kontrollja. Hasonló TIM molekulák szabályozzák a gyulladásgátló T-sejtes immunválaszt is, de a gyulladásgátló T-sejteken egy másfajta TIM molekula fejeződik ki.
Idegönvédelem
Egyre inkább úgy tűnik, hogy létezik egy részben T-sejtek által mediált neuroprotektív autoimmunitás. Ennek során a központi idegrendszeri autoantigéneket felismerő T-sejtek lokálisan termelt növekedési faktorok révén endogén őssejtekből idegsejt-megújulást indukálnak.
A központi idegrendszer integritásához és regenerációjához szintén elengedhetetlen az immunrendszer: enkefalitogén, autoimmun T-sejtek képesek a látóidegsérülést követő degeneráció csökkentésére, aktivált makrofágok pedig a gerincvelő-léziót követő neurodegeneráció mérséklésére. Gyengített autoimmun T-sejt válasz a kóros mikroglia-funkciókat is képes megváltoztatni az Alzheimer-kór állatmodelljében, és részben mikrogliális növekedési hormonok révén a betegség progresszióját gátolja. A „protektív autoimmunitás” tehát a neurodegeneratív betegségekkel és a korral járó kognitív hanyatlással szembeni fiziológiás védekező mechanizmust is jelenthet.
Alzheimer-oltás
A közelmúltban zárult az Alzheimer- kór elleni béta-amiloid vakcina egyik vizsgálata. Elméleti alapja, hogy oltás után a béta-amiloid ellen antitestek képződnek, amelyek az agyba jutva segítik a lerakódott amiloid eliminációját. A vizsgálatot azonban a tervezettnél hamarabb be kellett fejezni, mivel a betegek egy részénél agyvelőgyulladás lépett fel: a béta-amiloid ellen feltehetően T-sejt-válasz is kialakul, amely a kísérletes agyvelőgyulladáshoz hasonló immunfolyamatot indít be. Egy új, kísérleti, nazális vakcina a béta-amiloid és a gyulladásgátló IL-10 citokin génjét tartalmazza. Az Alzheimer-kór állatmodelljében hatásos vakcina a korábbi vakcinához hasonló ellenanyagválaszt generál, de nem vált ki T-sejtes immunválaszt, nem igényel adjuvánst, így feltehetően védelmet jelent az agyvelőgyulladással szemben.
Speciális T-sejt-csoportok
A konferencián nagy hangsúlyt kapott az új, speciális, reguláló T-sejt-csoportok ismertetése. Ezek alapvető szerepet játszhatnak az autoimmunitás elleni védelemben, valamint a T-sejt-funkciók gátlása révén a tumornövekedésben, így újabb terápiás célpontot jelenthetnek.Az egyik ilyen sejtcsoport a Natural Killer T-sejteké (NKT), amelyek antigént felismerő receptorai az egyéb T-sejtekével ellentétben invariánsak, vagyis minden ember NKT-sejtje ugyanazt a receptorstruktúrát expresszálja, és feltehetően egy alapvető, konzervált molekulát ismer fel. Másrészt, e sejtek nagy mennyiségű citokin gyors termelésére, és így az immunválasz szabályozására képesek – gyulladáskeltő vagy -gátló irányba tolhatják el. Az utóbbi évek adatai arra utalnak, hogy autoimmunitást gátló NKTsejtek autoimmun kórképekben – így SM-ben is – deficiensek.
A közelmúltban egy másik invariáns receptorral rendelkező T-sejtet (Mucosal Associated Invariant T-cell, MAIT) is megismertünk. Ez elsősorban a bélnyálkahártyában fordul elő, de SM-plakkban is kimutatható. Génmódosított állatokban, amelyekből e sejtcsoport hiányzik, a kísérletes agyvelőgyulladás súlyosabb. Ezek a sejtek az NKT-sejtekhez hasonlóan védő hatásúak lehetnek az autoimmun folyamatokban.
A stroke és a T-sejtek
Kísérleti adatok szerint a szélütést követően órákon belül immunaktiváció, majd – apoptózis következtében – súlyos, a T- és B-sejtfunkciókat egyaránt érintő immundeficiencia alakul ki a lép sorvadásával. Az immunszuppresszió kialakulásában a szimpatikus idegrendszer szerepe, illetve az immunfunkciókat gátló úgynevezett Treg-sejtek számának növekedése lehet meghatározó. Ezek következménye lehet a stroke utáni stádiumban észlelt fokozott fogékonyság fertőzésekre és szeptikémiára.

http://www.medical-tribune.hu/index.php?pid=2&lid=1&sid=235&aid=4165

 


 

Delicious Bookmark this on Delicious

Bookmark and Share

 
Info
 
Szórakozás
 
Progik
 
Vásárlás
 
Tudás
 
Driver
 
Mobil
 
DVD
 
Podcastok
 
fb

Megosztás

 
Tartalom

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!