SM Cikkek : Féreg véd saját immunrendszerünktől |
Féreg véd saját immunrendszerünktől
2007.03.22. 17:30
Egyes autoimmun betegségek súlyosbodását lassíthatják az élősködő giliszták - állapították meg a Buenos Aires-i Ideggyógyászati Kutatóintézet munkatársai. Ezt állatkísérletekben már igazolták, a kutatócsoport ezért most a humán autoimmun betegségeknél vizsgálta meg az összefüggést. Két tucat szklerózis multiplexes (az idegrendszer sejtjeit romboló autoimmun betegségben szenvedő) páciens életét követték közel öt évig, és ez alatt az idő alatt megfigyelték, hogy a csoport parazitával fertőzött felénél kevesebbszer lángol fel a betegség, és az állapotuk is lassabban romlik. A parazitával fertőzött csoportban összesen három fellobbanás fordult elő, szemben a parazitamentes csoportban előforduló 56 esettel.
Az eredmény megfelel egy korábbi vietnami kutatásnak, ott ugyanis azt vették észre, hogy a parazitával fertőzött gyerekek körében kevesebb az allergiás. Sőt, ez összecseng az úgynevezett higiéniaelmélettel, mely szerint mostanában azért gyakoribbak az allergiás megbetegedések, mert gyermekkorukban kevesebb fertőzésnek vannak kitéve az emberek.
A fertőzések a TH1 jelű immunsejtek reakcióját hívják elő, míg az allergiákkal a TH2-sejtek állnak kapcsolatban. A feltételezések szerint a fejlettebb országokban a TH2-sejtek túlságosan aktívak, így több az allergiás reakció. Ez azonban nem magyarázza a TH1-sejtekhez köthető autoimmun betegségek gyarapodását.
A válasz a TH1- és TH2-sejteket szabályozó T-sejtek csökkent működésében keresendő. A modern higiéniai elvárásoknak köszönhetően ugyanis a szabályozó T-sejtek aktivizálására - azaz az immunrendszer letompítására - berendezkedett paraziták és baktériumok eltűnnek az emberi szervezetből, így a TH1- és TH2-sejtek felfokozott működése az allergia mellett autoimmun betegségeket is okozhat. Ezt támasztja alá az argentin kutatócsoport megfigyelése is, mely szerint a parazitával fertőzött szklerózis multiplexes betegeknek magasabb a szabályozó T-sejt-szintjük.
A túlzott immunválasz korlátozására jelenleg több - a szabályozó T-sejt működésére ható - kísérleti gyógyszert fejlesztenek, de az argentin kutatás alapján elképzelhető, hogy az alternatív megoldást a paraziták jelentik.
http://www.nol.hu/cikk/439525/
|