SM Hírek : Őssejtkapszulák: megszólalt az érintett |
Őssejtkapszulák: megszólalt az érintett
2007.09.09. 19:31
A Pécsett indult rendőrségi vizsgálat még nem ért finisébe, az őssejt kapszulákat továbbra is kínálják.
 |
Őssejt | Mint arról portálunk hírt adott: az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) ügyészségi feljelentése alapján két hete indult nyomozás Pécsett emberen végezhető kutatás szabályainak megsértése miatt. A nem mindennapi üggyel kapcsolatban a nyomozás kezdetekor Réger János alezredes közölte, egyelőre nincs gyanúsított, viszont már számos tanút meghallgattak. Eredményről azonban a rendőrség még nem tud beszámolni.
Az viszont kérdéses volt számunkra, vajon e világszenzációként beharangozott őssejt kapszulák miként kapcsolódnak a pécsi egyetemhez, annak ellenére, hogy a gyanúba keveredett cég információs telefonszáma egri, és az ETT feljelentése sem említi a pécsi egyetemet. (Ezt Mandl József, az ETT titkára portálunknak megerősítette.)
Nem kellett sokáig várnunk a válaszra, mert az a gyanúba keveredett cég, pontosabban az őssejtkutatás vezetője, Szabó László „Nem végeztünk gyógyszerkísérleteket embereken" című közleményében olvasható.
A nyilvánosságra hozott írás egyébként az Olimpiq StemXCell őssejtszaporító étrend-kiegészítő kutatást végző Crystal Institute Kft. közleménye.
Ebben azt írják, hogy az utóbbi időben megjelent hírek több pontban is tévedéseken alapulnak. A kft ugyanis mindenben törvényesen járt el, és ezt tényekkel igazolja. E szerint az említett őssejtszaporító egy, az OÉTI által notifikált étrend-kiegészítő, amelynek összetétele alapján nem is feltételezhető a rákkeltő hatás, sőt egyes irodalmi adatok nyomán az őssejteknek kifejezetten daganatcsökkentő hatása van.
„Azt eddig is minden fórumon elmondtuk, hogy a minél szélesebb tapasztalatszerzés érdekében szívesen indítanánk humán megfigyelési programot a magyar lakosság különböző korosztályaiban az őssejtszint megállapítására, kifejezetten egészséges emberek körében".
A közlemény magyarázatot ad arra is, miként került képbe a pécsi egyetem: a humán megfigyelési programhoz a kérelmet a Pécsi Regionális Kutatási Etikai Bizottság elnökéhez nyújtottuk be, aki ezt feltételesen engedélyezte, azzal a kikötéssel, ha ahhoz hozzájárul az Orvostudományi és Egészségtudományi Koordinációs Központ elnöke is.
„Ezt a kérelmet azonban 2007 augusztus 24-én a Központ elutasította." - írja Szabó László, az őssejtkutatás vezetője.
A közlemény kitér az Egészségügyi Tudományos Tanács feljelentésére is, amely – a kft megítélése szerint - félreértésen alapul. Ennek hátterében egy internetes portál cikke áll, amely „jószándékú" írás tévesen fogalmazott akkor, amikor azt írta: „huszonegynéhány emberen vizsgáltuk meg a készítmény hatását".
Az ETT a résztvevő orvosok és kutatók megkérdezése nélkül , a tények és bizonyítékok vizsgálatát mellőzve , erre az írásra alapozva tette meg a feljelentést az ügyészségen… - fogalmaz a kutatásvezető.
A közlemény szerint az ETT tévedése abból ered, hogy a „cikkben idézett humán vizsgálatot nem a kft., hanem egy hasonló készítményt gyártó amerikai cég végezte Amerikában és Kanadában, valóban nagyon pozitív eredményekkel... Az őssejtszaporító gyártását megalapozó, kizárólag állatkísérleteket végző magyar kutatókat azóta egyébként már meghallgatták, akik elmondták: nem végeztek semmilyen humán megfigyelést az őssejtkutatásban…"- tette hozzá Szabó László.
Amikor néhány nappal ezelőtt megszólaltattuk az üggyel kapcsolatban az ETT illetékesét, ő az ügyészségre tett feljelentés kapcsán nem egyetlen cikket, hanem az őssejtkapszulával összefüggő számos sajtópublikációt említett. Sőt azt is közölte, hogy például még a Baranya megyei napilap cikke is előtte van. (Ez a cikk valóban megjelent, s világszenzációról számolt be a kutatással, illetve az őssejtkapszulával összefüggésben. A fotón pedig a pécsi egyetem egyik professzora látható.)
Portálunk is talált egy korábbi interjút, ami 2007 május 22-én jelent meg egy országos napilapban, ahol az őssejtkutatás vezetője a cikk szerzőjének a következőket mondja: „ a magyar kapszulát az elmúlt hónapokban több mint száz önként jelentkező próbálta ki saját magán. A humán megfigyelések eredményei pedig igen pozitívak. Szabó elmondása szerint a legtöbb esetben az érintettek letették- nem egy alkalommal több dioptriás szemüvegüket -, mert az őssejttermelés megnövekedése után megjavult a látásuk…"
A lapnak Szabó László azt is elmondta: „...a kutatások folyamatosak. A kétségtelenül orvostudományi szenzációnak számító kapszula engedélyeztetési folyamata már a vége felé közeledik, így a napokban bárki számára hozzáférhetővé lesz az Olympiq fantázianévre hallgató készítmény. Azért ez lett a neve, mert a különböző hatóanyagokat, mint egy olimpián a hatékonyság szempontjából versenyeztettük…." Ez volt még májusban.
Az augusztusi feljelentés után megjelent közlemény végén pedig ez olvasható: „véleményünk szerint, ha mégsem ez a félreértés lenne az alapja a hirtelen támadásnak, akkor azt akarhatja megakadályozni, hogy kiderüljön a magyar lakosság őssejtszintje. Kétségtelen, hogy az utóbbi időben az őssejt körül nagy az érdeklődés, és számos ellenérdekelt fél igyekszik kezdettől fogva lehetetlenné tenni, hogy egy, az átlagember számára is elérhető regeneratív eljárás elterjedhessen az amúgy milliókban kerülő beültetések mellett. Ez nem ért minket meglepetésként, a …kft. bátran felvállalja az úttörő szereppel járó hányattatásokat és áll bármilyen vizsgálat elébe"- írta Szabó László.
Mivel tart még a rendőrségi eljárás, ezért egyelőre nem tudható: folytak-e vagy sem embereken engedély nélkül végzett kísérletek?
Ám, miután a projekt vezetője is elismerte, hogy az általuk végzett kutatások nem kapták meg humán megfigyelés céljára az Orvostudományi és Egészségtudományi Központ hozzájárulását, ezért óvatosan kérdezzük: vajon etikus-e a kapszulát őssejtszaporítóként forgalmazni, illetve a mindössze OÉIT notifikációval rendelkező készítményt világszenzációs felfedezésként aposztrofálni? Mindez vajon nem vezetheti-e félre azokat a súlyos betegségekben szenvedőket is, akik utolsó lehetőségként éppen e készítménytől várnának jobbulást?
Ez az óvatos kérdésfelvetés talán azért sem felesleges, mert ha valóban nem állnak rendelkezésre olyan kutatási eredmények, amelyek a szer hatását embereken nyomon követték, akkor honnan tudható, hogy a cég által kifejlesztett őssejtszaporító kapszula miként viselkedik humán szervezetben? Nos, többek között e kérdésekre is szeretne választ kapni az ETT, amikor úgy döntött, hogy vizsgálatot kér.
Az őssejtkapszulák egyébként továbbra is vásárolhatók, a 15 darabos kiszerelés 9.500 forintért, a 60 darabos pedig „már" 29.700 forintért.
http://weborvos.hu/regionalis_hirek/ossejtkapszulak_megszolalt_erintett/97018/
|