Tartalom
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Extra cuccok
 
Olvasnivaló
 
Para
 
Csak kíváncsi vagyok...
Indulás: 2004-05-04
 
Torrent Search
 
Játokok, web játékok
 
Videomegosztók
 
Online TV
 
próba
 
NOL próba
 


blog plusz próba
Friss bejegyzések
2009.07.23. 23:16
2009.07.23. 23:06
Friss hozzászólások
 
Lehet-e sokszor szavazni
a címben
lehet-e

igen
nem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Érdekességek
Érdekességek : Átverések és rögtönzések a szputnyik fellövésénél

Átverések és rögtönzések a szputnyik fellövésénél

  2007.10.02. 13:34

Az egész világ csodálatát kiváltotta, amikor ötven évvel ezelőtt a Szovjetunióból fellőtték az első műholdat, a szputnyikot. Akkoriban szinte mindenki biztos volt benne, hogy egy professzionálisan kidolgozott program tette lehetővé ezt a hidegháborús győzelmet. Most azonban kiderült, hogy valójában rögtönzések sorozatáról volt szó.

Az elmúlt napokban az AP amerikai hírügynökség interjúkat készített a szovjet űrprogram még életben lévő tagjaival, köztük a sikerek egyik megalapozójával, a 95 éves Borisz Csertokkal.

A tudós életének legnagyobb részében egyetlen szót sem szólhatott a szovjet űrkutatás eredményeiről, még a neve is államtitok volt, akárcsak a vezető tudósé, a már elhunyt Szergej Koroljové.

Az már korábban is ismertté vált, hogy a szovjet űrprogram a fegyverkezési verseny egyik melléktermékeként született meg. A tudósoknak egy olyan interkontinentális ballisztikus rakétát kellett alkotniuk, amely képes volt eljuttatni egy hidrogénbombát az Egyesült Államok területére.

Mivel a szakemberek nem ismerték a robbanófej pontos súlyát, az R7 rakétát úgy tervezték meg, hogy kellő tartalék-hajtóerővel rendelkezzen.

"Ez sokkal erősebb volt, mint bármi, amivel az amerikaiak akkoriban rendelkeztek" - jelentette ki az AP-nek Grigorij Grecsko rakétamérnök és kozmonauta.

A gigászi R7 hatalmas ereje ideálissá tette egy mesterséges hold Föld körüli pályára állításához. A szovjet tudósok egybehangzó véleménye szerint a nukleáris fenyegetés és fegyverkezési verseny nélkül a szputnyikot csak évekkel később lőhették volna fel.

Amikor a robbanófej tervezése elakadt, Szergej Koroljov, a szovjet űrprogram atyja kihasználta a lehetőséget, és azt javasolta a Kremlnek, hogy lőjenek fel egy műholdat. A tudós emlékeztette a politikusokat, hogy az amerikaiak 1958-ban, a nemzetközi geofizikai év keretében hasonló lépést terveznek.

Noha a pártvezetés 1956 januárjában rábólintott az indítványra, a hadsereg továbbra is ellenezte a műhold fellövését, mert azt Koroljov buta játékszerének tartotta.

Ekkoriban a Szovjetunióban már fejlesztettek egy összetett tudományos műholdat, nem volt azonban idő ennek befejezésére, ezért gyorsan összeeszkábáltak egy végtelenül egyszerű eszközt, ez lett a Szputnyik-1.

Grigorij Grecsko felidézte, hogy a fiatal mérnökök szerettek volna néhány tudományos eszközt telepíteni a műholdra, de Szergej Koroljov elutasított mindent, ami késleltette volna a fellövést.

"Ha Koroljov hallgat ránk, és engedi, hogy több berendezést szereljünk fel, az amerikaiak nyitották volna meg az űrkorszakot" - jelentette ki a tudós.

A 83,6 kilogramm súlyú Szputnyik-1-et mindössze három hónap alatt építették meg, fedélzetén két rádióadóval; a kilövést 1957. október 6-ra tervezték, de mivel Szergej Koroljov attól félt, hogy az amerikaiak megelőzik, két nappal előrehozták.

"Koroljov mindenki másnál jobban értette, milyen hatalmas jelentősége van az űrkorszak megnyitásának. A Földnek többmilliárd éve csak egy Holdja van, és hirtelen egy másik, mesterséges holdja is lehet" - idézte fel kollégája gondolatait Grigorij Grecsko.

A szputnyikot sikeresen fellőtték Bajkonurból, és a rádiója leadta a híres bíp-bíp jelet. Kezdetben sem a tudósok, sem a politikusok nem fogták fel az esemény hatalmas jelentőségét, a Pravda is csak egy kurta, belső oldalas cikkben számolt be róla.

"Abban a pillanatban nem is értettük, mit értünk el. Csak később estünk eksztázisba, amikor az egész világ a szputnyik lázában égett. Csak négy vagy öt nappal később fogtuk fel, hogy a fellövéssel a civilizáció fordulóponthoz érkezett" - mondta el Borisz Csertok.

A Pravda a fellövés után két nappal szentelt szalagcímet az eseménynek, és megadta a szputnyik röppályáját is, hogy az emberek megfigyelhessék. Azt már nem tették hozzá, hogy az égen fénylő pont a hordozórakéta második fokozata, az apró szputnyikot szabad szemmel nem lehetett látni a Földről.

A világ figyelmét élvező Nyikita Hruscsov pártfőtitkár utasította a tudósokat, hogy az 1917-es bolsevik forradalom negyvenedik évfordulójának tiszteletére lőjenek fel egy második műholdat november 7. előtt.

Szergej Koroljov csapata éjjel-nappal dolgozott, ennek köszönhetően november 3-án elindulhatott az 508,3 kilogrammos Szputnyik-2, a híres Lajka kutyával a fedélzetén. Noha az állat halála feldühítette az állatvédőket, ez az eset szolgált az első adatokkal arról, hogyan viselkedik egy élő szervezet a világűrben.

Hatalmas eredményei ellenére Szergej Koroljov nevét nem ismerhette meg a világ; Nyikita Hruscsov nem engedte azt sem, hogy Nobel-díjat kapjon, mondván: eredménye az egész szovjet nép érdeme.

Az egykori pártfőtitkár fia, Szergej Hruscsov szerint apja valójában attól tartott, hogy a program vezetőjének kiemelése feszültséget keltene a kutatók között, ami hátráltatná a további munkát.

Így viszont Szergej Koroljov sértődött meg, igaz, nemcsak ezen múlt, hogy a Holdat az amerikaiak érték el. A szovjet politikai vezetés csak azután kezdett ezzel foglalkozni, hogy 1964-ben Leonyid Brezsnyev váltotta Nyikita Hruscsovot, valamint a szovjet elektronika fejletlensége és az elégtelen finanszírozás is hátráltatta a szovjet törekvéseket.

http://inforadio.hu/hir/tudomany/hir-152109

 


 

Delicious Bookmark this on Delicious

Bookmark and Share

 
Info
 
Szórakozás
 
Progik
 
Vásárlás
 
Tudás
 
Driver
 
Mobil
 
DVD
 
Podcastok
 
fb

Megosztás

 
Tartalom

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG