Nagy lépés a szervátültetések területén
2008.01.28. 10:20
Három új tanulmány is olyan esetről számol be, amikor a szervátültetést követően a betegek idővel abbahagyhatták az immunrendszer működését elnyomó gyógyszerek szedését. A páciensek a szerven kívül minden esetben immunsejteket is kaptak a donortól. A módszer elvileg már öt-tíz éven belül alkalmazható lenne a beültetett szervek kilökődésének megakadályozására.
Lehetővé válhatna a gyógyszeres kezelés elhagyása
A szervátültetés orvosi szempontból rendkívül sikeres - sok esetben életmentő - eljárásnak számít, azonban a módszer alapvető és máig meg nem oldott problémája, hogy a szervátültetetteknek az új szerv kilökődésének megakadályozása érdekében egész hátralevő életük során az immunrendszert gyengítő (ún. immunszuppresszáns) gyógyszereket kell szedniük.
A New England Journal of Medicine című orvosi szaklapban három olyan tanulmány is napvilágot látott, amelyek eredményei azzal a reménnyel kecsegtetnek, hogy a jövőben elkerülhető lenne a drága és a fertőzések veszélyét is növelő immunszupresszáns gyógyszerek alkalmazása. A beszámolók szerint a szervátültetett személyek vérébe a csontvelő által termelt őssejteket is bejuttattak (ezekből többek között a kórokozókkal szembeni ellenanyagokat termelő B-sejtek és az újonnan beültetett szerv idegenként történő felismerésében szintén fontos szerepet játszó T-sejtek fejlődnek ki).
Az első esetben egy ausztrál lány esetét ismertetik a Sydney-ben található Westmead gyermekkórház orvosai: a fertőző májgyulladásban szenvedő kilencéves kislánynál májátültetést végeztek, immunrendszere pedig a műtétet követően annyira legyengült, hogy saját immunsejtjeit csaknem teljes mértékben helyettesítették az új májjal érkező őssejtek. A műtétet követő egy éven belül sikerült felhagyni az immunszupresszáns gyógyszerek szedésével, és az azóta eltelt négy évben sem fordult elő nála semmilyen komplikáció.
A Stanford Egyetem kutatói egy veseátültetett betegről számolnak be, akinek korábbi gyógyszeres kezelése miatt elpusztultak a T-sejtjei: a bátyjától származó új vesével együtt az orvosok olyan infúziót adtak neki, amelyet vérképző őssejtekkel dúsítottak fel (ezek szintén a bátyjától származtak). A későbbi vizsgálatok során kiderült, hogy az újonnan kapott immunsejtek utódai két évvel a műtétet követően továbbra is jelen voltak a beteg szervezetében, aki közben elhagyhatta az immunrendszerét gyengítő gyógyszerek szedését.
A harmadik tanulmányt a bostoni Massachusetts Kórház orvosai jegyzik, akik öt betegen egyszerre végeztek vese- és csontvelő-transzplantációt: a donorok ebben az esetben nem álltak rokonságban a betegekkel, ami még nehezebbé teszi az új szerv kilökődésének elkerülését. Az öt beteg közül négynél már az első próbálkozás után is sikeres volt a szervátültetés; náluk a műtétet követő egy éven belül szintén meg lehetett szakítani a további gyógyszeres kezelést, anélkül, hogy a szervek kilökődtek volna - olvasható a Nature hírportálján közölt beszámolóban. A vérképző őssejtek ebben az esetben a csontvelővel kerültek át.
Korábbi állatkísérletek során - egereknél és majmoknál - már több esetben is sikerült olyan eredményeket elérni, ahol működött ez a módszer: a szervvel egyidőben átadott vérképző őssejtek miatt egyfajta "hibrid" immunrendszer jött létre a befogadó szervezetben, és a beültetett szervet az állatok már sajátjukként ismerték fel. A fenti tanulmányok eredményeinek hátterében szintén valami hasonló állhat, azt azonban egyelőre nem tudni, hogy pontosan milyen mechanizmusok játszottak közre abban, hogy az új szervek a gyógyszeres kezelés elhagyását követően sem lökődtek ki. A kutatók remélik, hogy a szervátültetést kísérő csontvelő-átültetés már öt-tíz éven belül általánosan alkalmazható módszerré válik, ami komoly előrelépést jelentene a transzplantációs műtétek már eddig is jelentős sikereit tekintve.
Az immunrendszer működését gátló gyógyszerek alkalmazása
Ahhoz, hogy a szervátültetés sikeres legyen és napjaink rutin gyógyító eljárásává váljék, számos tényező együttes fejlődésére volt szükség. Korábban nem ismerték például az immunrendszer működését elnyomó, ún. immunszuppresszív szereket, melyek alkalmazása során az adott molekula sejten belül gátolja a szervezet kórokozókkal szembeni védekezésében résztvevő fehérvérsejtek (T- és B-limfociták) szaporodását, vagy annak a jelnek a képződését, amely a többi limfocitát szaporodásra serkenti. A legkorábbi szervátültetések félhalálos dózisú teljes testbesugárzással történtek, természetesen a nemi szervek és a koponya kitakarásával: ez hatalmas ütést jelentett a csontvelőre, melynek következtében lehet ugyan hogy a beültetett szerv megtapadt, de a bennük lévő vagy a külvilágból érkező kórokozók a szerv kilökődésén túl halálos fertőzést is okozhattak - olvasható Járay Jenő korábbi, a Mindentudás Egyetemén tartott előadásában.
Az 1960 előtt végzett szervátültetések eredményei ezért katasztrofálisak voltak, később azonban felfedezték, hogy az egyik daganatellenes kezelésre használt szer, az azathioprin és a szteroidok együttes adása javítja az emberi vesék túlélését. Ez a kombináció a korábbi kezeléshez képest lényeges előrelépést jelentett, de az esetek jelentős részében a szervkilökődéseket még így sem sikerült megelőzni vagy megakadályozni. 1970-ben egy norvég fennsíkon felfedezték azt a gombát, amelyből előállítják a ma is használatos calcineurin-gátló szert, amelynek köszönhetően az egyéves túlélés minden szerv vonatkozásában több mint 30%-kal nőtt.
A 90-es évek közepén kezdték el alkalmazni a fehérvérsejtek DNS-szintézisét gátló gyógyszert, mely szintén tovább növelte a beültetett szervek túlélését és csökkentette a kilökődések arányát, továbbá léteznek olyan immunkészítmények is, amelyek a limfociták meghatározott speciális csoportját veszik célba és irtják ki. Ezen immunszuppresszív szerek hatására ma már az egyéves túlélés eléri a 90%-ot, ami bizonyos esetekben a beteg számára egyértelműen az életet jelenti, hiszen a szívvárólistán az egy éven belül várható halálozás kicsivel több mint 50%, míg a túlélés esélye a sikeres átültetés után eléri a 90%-ot is - olvasható a Mindentudás Egyetemének honlapján.
http://egeszseg.origo.hu/cikk/0804/250000/20080126_szervatultetes_immunszupresszans_gyogyszer_kilokodes_2.htm
|