A túlsúlyos emberek talán nem is érzik, hogy eleget ettek
2008.01.30. 16:10
Amerikai kutatók normál testsúlyú és túlsúlyos emberek agyát vizsgálva azt találták, hogy a túlsúlyos emberek agyának jóllakottságközpontja kevéssé aktív, amikor gyomruk már elegendő mennyiségű élelmet tartalmaz - talán ez lehet az oka annak, hogy ők többet esznek a kelleténél. A kutatók reményei szerint a jövőben a megfelelő agyi központ kezelésével befolyásolni lehetne az elhízásra hajlamos emberek jóllakottságérzetét.
Gyakori jelenség, hogy az elhízásra hajlamos emberek átlagos mennyiségű táplálék elfogyasztása után se érzik magukat jóllakottnak. Emiatt többet esznek a szükséges táplálékmennyiségnél, a feleslegesen bevitt energiamennyiség pedig elhízásukat okozza. Gene-Jack Wang, az amerikai Brookehaven Intézet kutatója és munkatársai ennek a jelenségnek az idegi okait vizsgálták: a kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy van-e különbség a normál testsúlyú és a túlsúlyos emberek agyi aktivitásában, ha gyomruk azonos mértékben van tele.
A kutatásban tizennyolc ember vett részt, akiknek testtömeg-indexe (BMI) 20-tól 29-ig terjedt, tehát volt közöttük egészséges testsúlyú illetve jelentősen túlsúlyos is: a vizsgálat megkezdése előtt minden résztvevő lenyelt egy ballont, amelyet a kutatók egy csövön át vízzel töltöttek meg a ballon teljes térfogatának 50-70 százalékáig. Miközben a ballon az önkéntesek gyomrában volt, agyi funkcióikat mágneses rezonancián alapuló képalkotó berendezéssel (fMRI-vel) vizsgálták. Ez a készülék alkalmas arra, hogy kimutassa az agy aktív területeit, tehát azokat az idegsejtcsoportokat, amelyek az adott pillanatban valamilyen feladatot látnak el. Az alanyokat többször megkérdezték a vizsgálat közben, hogy mennyire érzik jóllakottnak magukat.
Wang és munkatársainak eredményei szerint minél magasabb volt egy résztvevő testtömeg-indexe, annál ritkábban mondta azt, hogy teltséget érez, miközben a gyomrában levő ballon 70 százalékig fel volt töltve vízzel. A mágneses képalkotó eljárás feltárta, hogy agy mandulamag (amygdala) nevű területének bal oldali, hátulsó része kevésbé aktiválódott a magasabb testtömeg-indexszel rendelkező emberek agyában, mint a kevésbé elhízott társaiknál. A kutatók azt is felfedezték, hogy ez a terület akkor "kapcsolt be", amikor a résztvevők azt állították, hogy jóllakottnak érzik magukat, és minél nagyobb pontszámot adtak saját éhségérzetükre, a bal oldali mandulamag említett része annál kevésbé volt aktivált állapotban.
A kutatók elmondása szerint ezek az első arra utaló bizonyítékok, hogy kapcsolat van a bal mandulamag hátulsó részén elhelyezkedő idegsejtcsoportok és a teltségérzet között, amely arra utal, hogy ennek az agyrésznek az aktivációja csökkenti az éhségérzetet. Wang reményei szerint ezek az eredmények az elhízás kezelésének új módjait vetíthetik elő, legalábbis abban az esetben, ha a mandulamag gyógyszeres vagy sebészeti ingerlése útján valóban csökkenteni lehet az elhízásra hajlamos emberek éhségérzetét a kellő mennyiségű táplálék felvételét követően.
http://egeszseg.origo.hu/cikk/0805/714454/20080129_tulsuly_elhizas_koverseg_eves_taplalkozas_testsuly_agy_gyomor_1.htm
|