Segíthet az őssejt-transzplantáció a gutaütött betegeknek
2008.02.13. 11:40
Egyelőre még csak állatkísérletekben, de az őssejt-transzplantáció rendkívül ígéretes eredményeket hozott az agyi infarktus (gutaütés, stroke) kezelésében. Kanadai-kínai, illetve koreai kutatók a Cell Transplantation c. folyóiratban publikálták legújabb eredményeiket a témában.
Dr. Jihwan Song és munkatársai a koreai Pochon CHA Egyetem Orvostudományi Karán emberi csontvelőből származó ún. mesenchymális őssejteket, vagyis az izom-, csont-, vér-, ér- és vizeletelvezető rendszer, valamint a nemi szervek "elősejtjeit" ültették agyi infarktuson átesett állatokba. A megjelölt őssejtek vándorlását mágneses rezonanciás vizsgálattal követték nyomon két nappal, illetve egy, kettő, hat és tíz héttel a beavatkozást követően.
A sejtek már egy-két héttel a transzplantáció után elindultak a károsodott agyterületek felé. Tíz hét elteltével a beültetett sejtek legnagyobb része az infarktusos terület központjába került. Dr. Song és munkatársai arra a következtetésre jutottak, hogy az injekció helyétől függetlenül a transzplantált humán mesenchymális őssejtek előszeretettel vándorolnak az oxigénhiány miatt károsodott agyterületek felé. A kutatók abban reménykednek, hogy eredményeik hozzájárulnak a stroke kezelésének megújításához.
A bevezetőben említett másik, kanadai-kínai együttműködésben megvalósuló kutatást Dr. Ren-Ke Li vezette. Ők a stroke előidézése - vagyis az agyi ér elzárása - után 24 órával csontvelői vérképző őssejteket juttattak az állatokba. A beültetett sejtek útját speciális mikroszkóppal követték a sejtek fluoreszcens vagy immunológiai anyaggal történt megjelölése után.
Az injekciót követő hét napon belül a sejteket már a hegszövetben és az érelzáródásos (ischémiás) terület határán találták. Ezután szövetmintákból értékelték az ischémiás területek érsűrűségét minden állatban. Kiderült, hogy az őssejtbeültetéssel kezelt állatok agyában sokkal kisebb a heges terület és a sejtelhalás, mint a nem kezeltekében. A kezelés az idegi működésekre is jó hatással volt.
A csontvelői eredetű őssejtek vénás beadása tehát elősegíti a szöveti regenerációt, és így elvileg ember esetében is javítaná a stroke utáni felépülés esélyét. Ennek pontos mechanizmusa még tisztázatlan. A kutatók valószínűsítik, hogy a károsodást követően az agy kezdeti fejlődéséhez hasonló folyamat indul meg, mely a növekedési hormon szintjének emelkedésével jár. Vélhetően ez vonzza a helyszínre a beültetett őssejteket.
http://egeszseg.origo.hu/cikk/0807/807785/20080212_ossejt_stroke_gutautes_1.htm
|