E öröm, e bódottá
2008.04.19. 14:15
Azt, hogy a boldogságot pénzért megvásárolni nem lehet, mindannyian hallottuk már. Ez egy ősi bölcsesség. Az új kor vívmányai segítségével kiderült, hogy örökölni viszont lehet, legalábbis ausztrál és angol kutatók vizsgálatai szerint.
Ha mostanában génekről, kísérletekről esik szó, akkor mindenki valami sötét, negatív, de mindenképpen titokzatos dolgot képzel maga elé. Jelen esetben ne gondoljunk semmiféle klónozásra, génmanipulálásra vagy fájdalmas klinikai vizsgálatra, ahol mindenféle mintákat vesznek a résztvevőktől. Egy egyszerű papír és ceruza segítségével lefolytatott vizsgálatot tessenek elképzelni, amolyan közvéleménykutatás jelleggel, ahol az életminőségről szóló kérdéseket válaszoltak meg az önkéntesek. Az egyszerűsége az, ami miatt szimpatikus a dolog. Biztosan nem költöttek rá milliárdokat, eredmény viszont ennek ellenére is született.
A nemrégiben lefolytatott kísérlet, amelyben 1000 egy- és többpetéjű ikerpár vett részt bebizonyította, hogy a saját boldogságunk felét a gének jelentik, míg a fennmaradó részt a magánéletünk, az egészségünk és a karrierünk milyensége befolyásolja.
„Arra jutottunk, hogy az egyének boldogságbeli különbségének körülbelül felét a génjeinknek köszönhetjük. Ez rendkívül meglepett minket.” mondta Tim Bates az Edinburgh Egyetem kutatója, aki a kísérlet vezetője volt. A kutatók arra kérték a 25 és 75 év közötti önkéntes alanyokat, hogy egy kérdéssorozatot válaszoljanak meg. Elsősorban a személyiségükkel kapcsolatban kellett nyilatkozniuk, például hogy mennyire elégedettek a jelenlegi helyzetükkel, életükkel.
Az ikrek segítettek
Az egypetéjű ikrek génállománya nagyon hasonló, míg a kétpetéjűeké nem, ezért a kutatók azonosítani tudták azokat a közös géneket, amelyek azonos személyiségjegyeket okoznak, és „előírják” a boldogságot az embereknek. Amit ez a vizsgálat kimutatott az, hogy az egypetéjű ikrek hasonló személyiséggel és „boldogságszinttel” rendelkeznek, ellentétben a többpetéjűekkel, akiknél a hasonlóság csak 50 százalékos volt. Ez pedig erősen belekeveri a játékba a géneket is.
Az eredmények fontos részét képezik annak a mozaiknak, amelyben a kutatók próbálják a depressziót feltárni, és megérteni mitől lesz valaki boldog vagy boldogtalan. Azok az emberek például akik „pozitív génekkel” rendelkeznek, könnyebben mozgósítják a vidámságuk rejtett tartalékait akkor, ha baj, vagy probléma éri őket.
http://www.csakjohirek.hu/content/view/4008/45/
|