Egyéb orvosi hírek : Sikerült megfejteni, hogyan növeli a dohányzás a fertőzések veszélyét |
Sikerült megfejteni, hogyan növeli a dohányzás a fertőzések veszélyét
2008.04.23. 11:33
Annak ellenére, hogy a nikotin fehérvérsejtekre gyakorolt káros hatása már ismert volt, eddig még egyetlen tanulmánynak sem sikerült feltárnia a pontos mechanizmust. A Louisville Egyetem fogászati tanszékén dolgozó kutatóknak első alkalommal sikerült megfigyelnük, hogy a nikotin miképpen hat a neutrofil granulocitáknak nevezett fehérvérsejtek fejlődésére, gyengítve ezzel a szervezet kórokozókkal szembeni védekezőképességét.
A szervezetbe behatoló kórokozók elleni védekezés alapvető sejtes elemei a vérben keringő, illetve a nyirok- és egyéb szövetekben előforduló fehérvérsejtek: a fehérvérsejtek közül az úgynevezett neutrofil granulociták jutnak elsőként a kórokozók behatolásának helyére, ahol részben elpusztítják azokat, részben pedig gátolják a szaporodásukat. (A granulociták elnevezése onnan származik, hogy a sejtek plazmájában különböző anyagokat tartalmazó szemcsék - granulumok - találhatók: a granulociták a szemcsék festődése alapján neutrofil, eozinofil és bazofil típusokra oszthatóak fel).
David Scott és munkatársai a neutrofil granulociták fejlődési (differenciációs) folyamatait modellezték: a fehérvérsejtek előalakjait (HL-60 promielocitás sejtek) a dimetilszulfoxid nevű anyaggal kezelték, a sejtek egy részénél nikotinnal együtt, a másik esetben pedig nélküle: az eredmények azt mutatták, hogy a nikotin megnövelte a késői fejlődési fázisban lévő sejtek arányát ahhoz a sejtcsoporthoz képest, amelyet nem kezeltek nikotinnal. A nikotinnal is kezelt neutrofil granulociták a nikotinmentes sejtekhez képest kevésbé bizonyultak képesnek arra, hogy megkeressék és ártalmatlanítsák a különféle baktériumokat: a jelenség hátterében álló mechanizmus szerint a nikotin gátolta a granulociták előalakjaiban végbemenő oxidatív folyamatokat, amelyek a normálisan fejlődő sejtekben fokozzák a fehérvérsejtek baktériumölő képességét - olvasható a tanulmány eredményeit bemutató sajtóközleményben.
"Fontos megjegyeznünk, hogy az általunk használt sejtek nem teljesen azonosak a szervezetben normális körülmények között előforduló fehérvérsejtekkel, ez a vizsgálati modell azonban lehetővé teszi, hogy más kutatócsoportok is megismételjék a kísérleteinket. A feltárt folyamatok részben magyarázatot adhatnak arra, hogy a rendszeresen dohányzó személyek egy részénél miért lép fel fokozott érzékenység a bakteriális fertőzésekkel és a gyulladásos betegségekkel szemben, egyben lehetővé tehetik a dohányzással összefüggő gyulladásos kórképek hatékonyabb terápiáját" - mondta a kutatás vezetője.
Az eredeti közlemény kivonata a BMC Cell Biology online kiadásának április 15-i számában olvasható.
Korábbi, kapcsolódó anyagunk:
A dohányzás súlyosbítja a térd ízületi gyulladását: A Mayo Clinic reumatológusainak legújabb eredményei szerint a térdfájdalmakat okozó csontízületi gyulladás nagyobb mértékű porcveszteséggel és komolyabb fájdalommal jár azoknál a férfiaknál, akik dohányoznak. Az eredmények a kutatók számára is meglepetést jelentenek, hiszen mindeddig semmilyen összefüggést nem sikerült kimutatni a térd ízületi gyulladásai és a dohányzás között.
http://egeszseg.origo.hu/cikk/0816/739087/20080421_dohanyzas_gyulladasos_betegseg_fertozes_neutrofil_granulocita_1.htm
|