ÚJ ISMERETEK A LENMAGOLAJ TERÁPIÁS ÉRTÉKÉRŐL
2008.07.16. 13:57
A legújabb kutatások szerint a lenmagolaj - ezt a pótolhatatlan zsírsavat szervezetünk nem képes előállítani, csak ételekkel/készítményekkel vihető be - tartalmaz antioxidáns hatású alfa-linolénsavat, E-vitamint, béta-karotint (az A vitamin provitaminját), kis mennyiségben alfa-liponsavat (megtalálható a repcében, a feketeribizliben, a dióban és a szójababban is), hathatós védelmet nyújthat a szív- és érrendszer számára azzal, hogy javítja az artériás keringést, az artériák működését és az energiatermelést. Továbbá kimutatták, hogy egy kicsi, teáskanálnyi mennyiségű lenmagolaj is számottevő vérnyomáscsökkenést idéz elő. A Nemzetközi Rákkutató Intézet az után kezdett el érdeklődni a lenmag iránt, hogy európai kutatások kimutatták, hogy bizonyos tumorokat visszazsugorít, és hatásos a mell-, a prosztata- és a tüdőrák ellen. Jelenleg is átfogó vizsgálatokat folytatnak ezen a hatásait illetően.
A lenmag továbbá egyfajta gyulladáscsökkentő anyagot is tartalmaz, ami a reumás arthritisz, a pikkelysömör és egyéb gyulladások fájdalmas tüneteit enyhítheti. Segíti továbbá a test összes sejtjének membránképzését, így védve azokat a káros behatásoktól és járulva hozzá szerkezeti sértetlenségükhöz (...) Ha túl sok a fehérje az étrendünkben, mi is történhet? A székrekedés kényelmetlen érzésével szembesülhetünk. A lenmagolaj – a fehérje székrekedést okozó hatásával ellentétesen működve – fellazítja a fehérje által megkeményedett székletet, így segítve minket hozzá a „normális” léthez. És mindezt „zsírosító” hatás nélkül, rossz zsírok bevitelének elkerülésével teszi.
Egy másik figyelemre méltó tanulmány kimutatta, hogy a szabad tesztoszteronszint drasztikusan lecsökken, mikor alacsony zsírtartalmú vagy kalóriaszegény étrendet követünk. Az étkezési zsírok mennyiségének akár egész kicsi csökkenése is 13%-al csökkentheti a szabad tesztoszteronszintet. Mindemellett a „jó” zsírok étrendbe iktatásával az alanyok tesztoszteronszintje növekedett. Így tehát a diéta idején a lenmagolaj szedése hasznos lehet azok számára, akik növelni vagy megvédeni szeretnék megszerzett izomtömegüket.
Figyelmeztetések: A lenmag olaj formájának hátránya lehet, hogy instabillá válik, ha fénynek, levegőnek, hőhatásnak tesszük ki, vagy fémekkel kerül kapcsolatba. Ezért aztán néhányan kapszula formában szedik, vagy beiktatják étrendjükbe magát a lenmagot. De az igazat megvallva egy működő hűtőszekrény minden, amire szükséged van, hogy a lenmagolajat frissen és hidegen tartsd. Bár a kutatások még folynak (..) már bizonyították, hogy a lenmag elősegíti az egészséges hormonkiválasztást, csökkenti az izomfájdalmakat, és küzd mind a szabadgyökök, mind pedig a gyulladások ellen, és végül, plusz segítséget nyújt a regenerálódáshoz és ezáltal lehetővé teszi az intenzívebb edzést – vagy egyszerűen csak egészségesebb életet élni.
Felhasználási javaslatok: 1-3 teáskanál (15-45ml) naponta, vagy 1-3 1000mg-os kapszula a hatásos adag. A lenmagolajat étkezéssel együtt vigyük be (ételekkel, vagy fehérje- ill. tömegnövelő turmixba keverve).
Tippek: A lenmag salátákhoz vagy zöldségekhez is adható, és kiváló ízt ad azoknak. A magokat le lehet darálni (kávédarálóval) és el lehet keverni vízzel, gyümölcslével, joghurttal, gabonafélékkel vagy egyéb ételekkel. Ne tegyük ki a lenmagolajat hőhatásnak (ne főzzünk vele) mivel lebomlik és elveszíti előnyös tulajdonságait.
A lenmagolaj szinergistái (ami a hatását kioltja - Totem) nincs. Biztonsági tudnivalók: Ha receptre kapható gyógyszereket szedünk – vagy ezt tervezzük – konzultáljunk kezelőorvosunkkal a lehetséges kölcsönhatások tekintetében. A lenmagolaj mérgező hatása: Nincs ismert toxicitása. Tiltások és korlátozások: Nem dokumentáltak. (builder sp)
http://forum.sg.hu/listazas.php3?azonosito=maskepp&id=1167909882
|