Felfedezték, hogyan jönnek létre az autoimmun betegségek
2008.09.03. 14:53
Amerikai kutatók egerekkel végzett kísérleteikben felfedezték az immunrendszer egy olyan mechanizmusát, melynek károsodása autoimmun betegség kialakulásához vezet.
Az eredmények segítenek az autoimmun betegségek kialakulási mechanizmusainak megértésében, emellett hozzájárulhatnak daganatos betegségekben és HIV fertőzés esetén alkalmazható, az immunválaszt serkentő hatású új gyógyszerek kifejlesztéséhez. A vizsgálati eredményeket a Nature jelentette meg.
Az autoimmun betegségek az immunrendszer betegségei, amikor az immunsejtjeink tévedésből ellenségként ismerik fel saját szervezetünk valamely alkotórészét (antigénjét), és támadásba lendülnek ellene. A célmolekula előfordulásától függően alakulnak ki a tünetek; gyakran az izületek, a savós hártyák, a vese és a bőr érintettek – előfordulhat, hogy csak egy szerv károsodik, de előfordulhat, hogy több szerv, szervrendszer lesz érintett.
A kutatók az immunrendszer T-sejtjeit – nevezetesen a segítő T-sejteket (T-helper) vizsgálták. Ezek azok az immunsejteket, melyek a szervezet más sejtjeit segítik a fertőzések elleni küzdelemben.
A kutatások a furin nevű fehérjére irányultak, amely a T-sejtek működéséhez szükséges, fontos enzim a szervezetben. Korábbi vizsgálatokból már ismert volt, hogy a furin több emberi megbetegedés, így daganatos betegségek, cisztás fibrózis (súlyos, progresszív tüdőbetegség) és fertőzéses kórképek kialakulásában játszik szerepet.
Mivel a furin egy létfontosságú enzim, a kutatók nem tudtak olyan furin-hiányos génmanipulált egeret alkotni, mely túlélte volna az embrionális fejlődés szakaszát. Mivel nem volt lehetséges furin nélküli élő egeret előállítani, a kutatók, belga kollégáikkal együttműködve olyan kísérleti egereket hoztak létre, melyek csupán a T-sejtjeikben nem hordoztak furint. Ezeknél az állatoknál az egész szervezet autoimmun betegsége alakult ki – azaz az egér immunsejtjei megtámadták a saját sejteket és szöveteket szerte az egér testében.
A kutatók kimutatták, hogy a furin hiánya a T-helper sejtekben két altípus, a szabályozó (reguláló) és a kivitelező (effektor) T-sejtek működését befolyásolta. A szabályozó T-sejtek járulnak hozzá a szervezet saját sejtjeire és szöveteire irányuló immuntoleranciához, azaz hogy a saját sejteket felismerjék és épségben hagyják.
További vizsgálódásokkal az is kiderült, hogy a furin hiányos szabályozó T-sejtes egerekben alacsonyabb egy speciális üzenetvivő molekula, a TGF- ß1 szintje. Ez a szabályozó sejtek által termelt speciális fehérje az immuntolerancia fenntartásában tölt be fontos szerepet.
Ugyanezt a molekulát termelik a kivitelező T-sejtek is, ehhez a folyamathoz is furin jelenléte szükséges. Furin hiányában a kivitelező sejtek agresszívabb módon okoztak autoimmun betegséget és szövetkárosodást.
Jelen eredmények azt mutatják, hogy ha az egér egyes immunsejteiben hiányzik a furin, fokozódik az immunválasz és autoimmun betegség alakul ki.
„A furin gátlásától azt remélték, hogy segít majd fékezni a rosszindulatú sejtek szaporodását, illetve meggátolja a fertőzéseket, azáltal, hogy megakadályozza kórokozók aktiválódását” – mondta el a vizsgálatot végző egyik kutató, Dr. John J. O’Shea.
„Mostani eredményeink azonban azt sugallják, hogy a kifejlesztés alatt álló új gyógyszereknek lehet egy nem várt mellékhatásuk, az autoimmun betegségek fokozott kockázata.”
http://www.informed.hu/betegsegek/betegsegek_reszletesen/immunology/?article_hid=116057
|