Tartalom
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Extra cuccok
 
Olvasnivaló
 
Para
 
Csak kíváncsi vagyok...
Indulás: 2004-05-04
 
Torrent Search
 
Játokok, web játékok
 
Videomegosztók
 
Online TV
 
próba
 
NOL próba
 


blog plusz próba
Friss bejegyzések
2009.07.23. 23:16
2009.07.23. 23:06
Friss hozzászólások
 
Lehet-e sokszor szavazni
a címben
lehet-e

igen
nem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
SM Cikkek
SM Cikkek : Hibás válasz az agyban

Hibás válasz az agyban

  2009.01.05. 12:13

Illés Zsolt ideggyógyász orvos fiatal kora ellenére megjárta már a tudomány fellegvárainak számító intézeteket Japántól Amerikáig. Kutatásai során az emberi agy megbetegedéseivel foglalkozik, s ezen belül is a sclerosis multiplex megválaszolatlan kérdései érdeklik.


Úgy tartják, hogy a tudomány három legizgalmasabb kutatási területe ma a genom (az örökítő információ, génjeink összessége – a szerk.), a kozmosz és az emberi agy.
Ezek nagyon komplex, ugyanakkor nagyon logikus rendszerek, amelyek törvényszerűségek alapján működnek. Közös tulajdonságuk még, hogy mind a három hálózatrendszerekből épül fel: hálózatok épülnek más hálózatokra, melyek egymást képesek szabályozni. Ez a leglátványosabban az agyban látható. Egyébként nyugodtan ide sorolhatjuk az immunrendszert is, mely ugyanilyen hálózatokkal működik, és a modern gyógyászatban legalább olyan forradalmi szerepe van, mint a genetikai kutatásoknak.
Ezek valóban a tudomány határterületén helyezkednek el? Meg fogjuk-e valaha tökéletesen ismerni például az emberi agyat?
–Erre a kérdésre nincs objektív válaszom, de szubjektíve azt mondhatom, hogy az emberi agy annyira komplex, annyira összetett, hogy a maga teljességében valószínűleg sohasem ismerhető meg. Egy idegsejten többezer másik idegsejt végződhet, így el lehet képzelni, hogy a beérkező ingerek milyen nagy mértékben befolyásolják a működését. És persze ez a sejt is számtalan más idegsejthálózattal lép kapcsolatba. Hihetetlen az agyban lévő hatalmas komplexitás!
Önt mi foglalkoztatja leginkább ebben az izgalmas birodalomban?
–Az agykutatás hatalmas terület, ezen belül két nagy irány az agyi funkciók kutatása és a betegségek okainak feltárása. Az én kutatási témám a sclerosis multiplex (SM), ahol nem magával az idegsejtekkel van a probléma, hanem elsősorban a nyúlványukat körülvevő, szigetelő velőshüvellyel.
Hogyan válik érthetővé egy laikus számára a sclerosis multiplex lényege?
–Az SM autoimmun betegség, melynek során a szervezet, illetve immunrendszere saját magát támadja meg.
A klasszikus elképzelés szerint egy vírus vagy egy baktérium támadása után az aktiválódó immunsejtek szerencsétlen módon a szervezet saját fehérjéit is idegenként ismerik fel. Az SM esetén ez a központi idegrendszer, az agy és a gerincvelő egy fehérjéje, amely az idegsejteket befedő velőshüvelyben helyezkedik el. Így a központi idegrendszer ellen is beindul az immunválasz. Amikor mi a beteggel találkozunk, a betegség már több éve zajlik. Kialakulásában fontos lehet a pubertás körüli időszak, azok a hatások, amelyek akkor érnek bennünket. Ezt a tényezőt a migrációs kutatások alapján ismerték fel. Ha valaki pubertás előtt elköltözik mondjuk Európából, ahol gyakoribb az SM, egy olyan területre, ahol ritkább, például Ázsiába, akkor ő jóval kevésbé lesz veszélyeztetett, mint azok, akik az öreg kontinensen maradtak. Ha viszont a pubertás után történik meg a migráció, akkor ez különbség már nem áll fenn. Ez a fogékonysági időszak a SM-nél valószínűleg az immunrendszer működésével függ össze. Ez a periódus az immunrendszer egy nagyon aktív időszaka.
Van magyarázat az immunrendszer ilyen kóros működésére?
–Az is az utóbbi évek kutatásaiból derült ki, hogy fontos kérdés, kit milyen fertőzések érnek. A fejlett országokban ugyan egyre kevesebb a fertőzéses, elsősorban parazitás megbetegedés a fejlődő országokhoz képest, ám ezzel arányosan növekszik az autoimmun kórképek kialakulása. Úgy tűnik, a világ civilizált részének lakóit nem érik már azok a fertőzések, amelyekre az immunrendszerünknek szüksége lenne egy megfelelő érési folyamathoz. Így viszont bizonyos autoimmun és allergiás betegségekkel szemben védtelenekké válunk.
Valamennyi fertőzésnek kiszolgáltatottá válhat az agyunk?
–Maga az SM betegség valószínűleg nem az agyban kezdődik, hanem valahol a vérünkben és a nyirokszerveinkben: az immunsejtjeink ott aktiválódnak. Az agy nagyon védi magát, külön immunszabályozása van. Ha kapunk egy súlyos tüdőgyulladást, az agy megpróbálja magát elszeparálni ettől a gyulladásos folyamattól. De ha az aktivált, az agyi fehérjéket felismerő immunsejteknek sikerül valahogy bejutni az agyba, akkor ott ugyanolyan gyulladást okoznak, mint bármelyik másik gyulladás a testünkben.
Amikor megvágjuk az ujjunkat, és egy kórokozó bekerül a szervezetünkbe, a falósejtek azonnal felismerik, kis fehérjerészekre bontják le, ezeket elviszik a környéki nyirokcsomókba. Ott bemutatják az immunsejteknek, amik ettől aktiválódnak, visszalépnek a vérbe, és ott elkezdik keresni, hogy honnan ered az idegen fehérje. Ha megtalálják, ott elindul a gyulladás.
Ugyanez zajlik le az SM-ben is, ha a kórosan aktivált, agyi fehérjéket felismerő sejtek bejutnak az agyba: elindul ott is a gyulladás. Ez roncsolni fogja azt az immunológiai határt, amivel az agy próbálja magát elszeparálni a szervezet többi részétől, és lehetővé teszi más immunmolekulák belépését is. Vagyis felerősödik a gyulladás, és végül lebomlik az idegsejteket befedő velőshüvely. Másodlagos módon azonban maga az idegrost is károsodni fog, és így nyilván az idegsejt funkciójában is változás áll be.
Tudható, hogy miért jön létre egyes esetekben kóros immunválasz?
–Sajnos még nem, de ha ezt megfejtjük, akkor nemcsak a tüneteket leszünk képesek kezelni, hanem gyógyítani is tudjuk majd a betegséget.

http://hetilap.hetek.hu/index.php?cikk=67975

 


 

Delicious Bookmark this on Delicious

Bookmark and Share

 
Info
 
Szórakozás
 
Progik
 
Vásárlás
 
Tudás
 
Driver
 
Mobil
 
DVD
 
Podcastok
 
fb

Megosztás

 
Tartalom

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!