Fejfájás : Lássunk tisztán! A másodlagos fejfájás okai |
Lássunk tisztán! A másodlagos fejfájás okai
2005.01.24. 12:22
Ahány ember, annyiféle fejfájás, ráadásul az okok is igen szerteágazóak lehetnek. Előző számunkban a fejfájást általában tekintettük át, most a szövődményként jelentkezőkön a sor ...
A legtöbb fejfájás oka eredetileg valamilyen szervi vagy funkcionális elváltozás, aminek következményeként kezd el fájni a fej valamelyik része. Most azokat a kórokokat mutatjuk be, amelyeknek kutatása az ideggyógyászati vizsgálat feladata.
Az agyidegek egyes ágainak nyomása, húzódása, gyulladása igen fájdalmas. Előfordul, hogy hideg hatásra alakul ki fájdalom, máskor köhögés vagy erőlködés, fokozott fizikai aktivitás (akár szexuális izgalom is) kiválthatja a tünetet. Ennél komolyabbak az alábbi okok.
Baleset után jelentkező fejfájás
Az érintettek gyakran nem veszik komolyan a lezajlott koponyatraumát, pedig többféle fájdalom is felhívja magára a figyelmet!
- Fáj a fejen a hegszövet a sebzés miatt.
- Fájdalmas a fejen, nyakon lévő izomzat feszülése. Ez jól csillapítható: a fájdalom akár injekcióval, akupunktúrával vagy lézerrel is hamar megoldható.
- A fej tompa sérüléseit (agyrázkódást) követő fejfájás sokszor igen kínzó, lüktető, erős. Gyakran kíséri szédülés a panaszt. Előfordul az is, hogy éjszaka jelentkezik ez a fájdalom, sokszor erős vegetatív tünetek is kísérhetik: kipirulás, sápadtság, verejtékezés, szemtünetek.
- Balesetnél a nyaki szakasz is megrándulhat (ostorcsapási tünet), ez is lehet komoly panasz forrása.
Fontos! A fejet ért ütés, rázkódás, hirtelen fékezés nemcsak a sérülést követően azonnal vagy rövidesen lép fel, hanem jóval később, akár évek múlva is.
Az agyhártyák között is előfordulhat vérzés - leggyakrabban trauma után röviddel vagy később. Ezekre a fájdalmakra jellemző a fokozódó jelleg.
Jó tudni!
- Nagyon fontos agyrázkódást követően a kellő ideig tartó és elegendő pihenés és fektetés.
- A fejet ért jelentősebb baleset után a hosszabban tartó vagy ismétlődő fejfájás esetén készüljön újra alapos neurológiai vizsgálat, esetleg komputertomográfia is annak tisztázására, hogy nincsen-e vérzéses szövődmény.
- Az emberek többsége fejfájásnál agydaganatra gondol. Az agydaganatok megközelítőleg kétharmadánál fordul elő fejfájás, más esetben egyéb tünet és gondos ideggyógyászati vizsgálat deríti ki az okot.
Érrendszeri betegségekhez csatlakozó fejfájás
A nyak és a fej verőereinek elváltozásai heves, az arcra is kisugárzó akut vagy krónikus fájdalommal járnak. Az agyi erek megbetegedései az átmeneti, múló szűkülettől a teljes elzáródásig, azaz rögösödésig, trombózisig aszerint jeleznek, hogy milyen agyterületet lát el az illető ér. A vérellátási zavar lehet fájdalmas, de az is előfordulhat, hogy jelentős elváltozást sem kísér fájdalom.
Az agyállományi vérzések leggyakoribb oka a hosszan tartó magas vérnyomás, főleg, ha kezeletlen.
Lehet, hogy fejlődési rendellenességek talaján alakul ki vérzés, gyakran fiatal korban, nemegyszer drámai hirtelenséggel, és ilyenkor a súlyos állapot megoldása műtéti.
A fej egyes verőereinek csomós tapintatú elváltozása esetén (pl. a halántékon) néha súlyos lefolyású és látászavarral is kísért fájdalmak lépnek fel.
Fontos! A koponya vénás rendszere (visszerei) is megbetegedhetnek, elzáródásuk igen komoly kórkép.
Agynyomásváltozás miatti fejfájás
Az agyszövet, az agyvíz és a vér aránya az agyban meghatározó - ha ezek normális viszonya megváltozik, a koponyaűrön belüli nyomásváltozás miatt heves fejfájás jelentkezhet. Nemcsak az agyvíz nyomásának emelkedése okoz gondot, hanem a csökkenése is. Ideggyógyászati vizsgálatnál, vagy műtéti beavatkozás előtti agyvízlebocsátás komoly fájdalom forrása lehet. Az agyvíz keringésének akadályoztatása, az agykamrák tágulata is lehet fejfájás forrása.
Egyéb okok
- Egyes gyógyszerek szedése mellett bizonyos ételek (pl. sajt, vörösbor, csokoládé, kávé) fogyasztása is előidézhet fejfájást.
- Bizonyos anyagok ugyancsak fejfájást provokálnak (ózon, szén-dioxid, szén-monoxid, koffein).
- Az alkoholfogyasztás, az oxigénhiány, a magaslati tartózkodás vagy a szén-dioxid-nyomás emelkedése is előidézhet fejfájást.
- Lehet, hogy a vércukorszint csökkenése, a csökkent salakanyag-kiválasztás, májbetegség, epe- vagy gyomorpanaszok, esetleg művesekezelés okozza a bajt.
- A nyaki gerinc szakasz rendellenességeit, kopását is gyakran erős fájdalmak kísérik.
- A szemészeti (látászavarok, glaukóma), fülészeti (arcüreg-, középfülgyulladás) és belgyógyászati (vérszegénység, emésztési zavarokból adódó) eredetű fejfájás lehetőségére is gondolni kell.
- Komoly szorongás, félelem és feszültség vagy nagyobb sokk után is jelentkezhet fejfájás. Ennek kiderítése és kezelése pszichoterapeuta vagy pszichológus feladata.
A részletes, talán száraznak tűnő felsorolással az volt a célunk, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy a fejfájás okát mindig szakszerűen kell tisztázni részletes orvosi vizsgálattal!
dr. Hollósy Andrea
Hollósy, A.
2004-04-22 19:41:45
http://www.pro-patiente.hu/betegsegek/betegsegek_reszletesen/neuro/headache/?article_id=58946&prk=64055971
|