Origo - Nagyító alatt az Atkins-diéta
2005.02.18. 10:26
2004. március 9.
Nemrég hunyt el dr. Atkins, akinek diétájával a sztárvilág hírességei adták, adják le súlyfeleslegüket. Már életében azon vitatkoztak, hogy diétája egészséges-e egyáltalán, és bizton ajánlható-e mindenkinek. De ki volt dr. Atkins, és mitől sikeres és népszerű még mindig a diétája? Kiss Erika dietetikus, táplálkozástudományi szakértő elemzi a közkedvelt módszert.
http://origo.hu/noilapozo/eletmod/20040309nagyito.html
A néhai Robert Atkins ohiói kardiológus maga is túlsúlyos volt. Azt ajánlotta a fogyni vágyóknak, egyenek annyit, amennyit csak akarnak, olyan gyakran, ahogy tetszik nekik, csak kerüljék a szénhidrátok fogyasztását. Fél évig tartó felmérése során 120 embert vizsgált, akik közül 60-an a róla elnevezett Atkins-diétát alkalmazták, 60-an pedig a jól megszokott, alacsony kalória bevitelű étrendet követték. A kísérletéhez csatlakozó kutatók megállapították, hogy az Atkins-csoport tagjai kétszer annyi súlyt vesztettek, mint az alacsony kalóriájú csoport tagjai. E tényt elemezve arra jutottak, hogy az ő diétája azért működik, mert a fehérjefogyasztással csökken az étvágy. Egy koppenhágai kísérlet során 30 kiválasztott jelentkezőt arra kértek, egyenek szénhidrátokban gazdag ételeket, míg 30-at arra, hogy jobbára fehérjéből álló ételeket fogyasszanak. Az eredmények azt mutatták, hogy a fehérjében dús étrendet fogyasztók több súlyt vesztettek, ám ennek oka az volt, hogy kevesebbet ettek (minthogy a fehérjedús ételek laktatóbbak). Az Atkins doktor által kialakított táplálkozási irányzat már a hatvanas évek óta ismeretes Amerikában, és elsősorban a vastagabb pénztárcájú sztárok körében terjedt el. Bizonyára ismerősen csengnek a nevek: Catherina Zeta-Jones, Sharon Stone, mindketten az Atkins-diéta segítségével fogytak le.
A diéta alapvető szabályai közé tartozik, hogy zsírból és fehérjéből bármennyit ehetünk, a szénhidrátok mennyiségét azonban nagyon le kell csökkentenünk. Könnyen beszerezhető szénhidráttáblázat segít abban, naponta pontosan milyen mennyiséget fogyaszthatunk el, miközben a jó zsíros húsokból, szalonnából és kolbászból bármennyit dézsmálhatunk.
Miért is sikeres ez a fajta táplálkozási ajánlás?
A biokémiai magyarázat igen egyszerű: mivel szinte nem fogyasztunk cukorféléket, a szervezetünk "azt hiszi", hogy nem kap elegendő tápanyagot, így a meglévőket kezdi lebontani, melynek következtében látványos fogyás, súlyvesztés indul el. Ki ne örülne a kezdeti sikereknek, és végre egy diéta, amely nem tiltja a "zsíros disznóságokat", sőt még az alkoholt is ajánlja.
Szeretnénk felhívni a figyelmet az Atkins-diéta hosszú távú alkalmazásánál fellépő problémákra. A túlzottan sok zsírdús ételtől megnövekedhet szervezetünkben a vérzsír, a koleszterinszint, amelyek károsítják az ereket, és ez szív- és érrendszeri megbetegedésekhez vezethet. A túlzott fehérjebevitel veseproblémákat okozhat. A szervezet néhány hét múlva vitamin- és ásványianyag-hiányos állapotba kerülhet, a csökkent rostfogyasztás pedig székrekedéshez vezethet. Arról pedig semmiképpen nem feledkezhetünk el, hogy a diéta csak akkor működik, ha ennek megfelelően (sok mozgással) élünk. Amint visszatérünk a megszokott (tunya) életmódunkhoz, a kilók újra visszakúsznak.
A javaslatunk tehát: néhány hétig nyugodtan alkalmazzuk az Atkins-diétát (ha nincs valamilyen komolyabb betegségünk), de semmiképpen se higgyük, hogy e szerint kell leélnünk az életünket.
Kiss Erika dietetikus
(Magyar Konyha)
|