A Marie Curie Kutatóintézet csapata úgy véli, ez az áttörés teljesen új kezelést jelenthet a betegség legyőzésében. A jelenlegi kezelések nagy része a rákos sejtek kiiktatásán vagy elpusztításán alapszik. Az új módszer úgy működik, hogy egyfajta természetes önvédelmi mechanizmust aktivál, mely blokkolja a potenciálisan veszélyes mutációkat hordozó sejtek osztódását.
Természetes körülmények között ez a mechanizmus megakadályozza, hogy a károsodott sejtek szaporodjanak, mindezt úgy, hogy a szeneszcencia - öregedés - állapotába hozzák azokat. Ám a ráknál ez a funkció valamiért kikapcsol, így lehetővé válik, hogy a beteg sejtek ellenőrzés nélkül osztódjanak, így alakulnak ki a daganatok.
Az orvosok korábban azt gondolták, hogy a rákos esetekben ez a mechanizmus olyannyira sérült, hogy azt nem lehet meggyógyítani. A legutóbbi tanulmány - mely a rosszindulatú bőrrákra, a melanómára fókuszált - bebizonyította, hogy ez az elmélet téves.
A kutatók felfedeztek egy Tbx2 nevet viselő gént, mely a jelek szerint kulcsfontosságú szerepet játszik a sejtosztódást lassító folyamat kiiktatásában. Amikor deaktiválták a gént, a melanóma sejtek nem tudtak tovább szaporodni. Ami még nem tiszta, az az, hogy vajon ez a gén az összes rákfajta fejlődésében szerepet játszik-e vagy csak a melanómánál.
Dr. Colin Goding szerint ha sikerülne olyan készítményeket előállítani, melyek újra aktiválják az öregedés folyamatát, az igazi áttörés lenne. A dolog szépsége, hogy ez a természetes mechanizmus automatikusan csak a rákos sejteket támadná meg. Ugyanakkor a kutatók kihangsúlyozzák, hogy legalább 10 év kell még a gyógyszer kifejlesztéséhez.
Dr. Tim Eisen bőrrák specialista szerint a melanómák kifejlődésének és túlélésének megértése igen fontos szempont a hatékony kezelések kidolgozásához. Jelenleg ugyanis nincsen hatékony kezelése a rosszindulatú bőrráknak, amint az átterjed a test többi részére.
Ez a kutatás a specialisták szerint igen fontos, mert felveti annak lehetőségét, hogy ez a önvédelmi mechanizmus potenciális kezelés alapját képezheti, nemcsak a bőrrák, hanem a sokkal gyorsabban terjedő ráktípusok - mell - , prosztata -, hasnyálmirigy rák - esetén, melyek évente csak Angliában 30 ezer ember halálát okozzák. |