Életmód.hu - Szellemi kapacitásunk
2005.03.17. 15:09
Kezdjük rögtön egy nagy igazsággal: a magas intelligenciájú emberek többnyire műveltek, de nem minden művelt ember magas intelligenciájú.
Kezdjük rögtön egy nagy igazsággal: a magas intelligenciájú emberek többnyire műveltek, de nem minden művelt ember magas intelligenciájú.
Az állítás már bebizonyosodott, a szakemberek mégsem tudnak közös nevezőe jutni az intelligencia egyértelmű leírásában. Az azonban biztos, hogy a kiemelkedően intelligens emberek sorsát nem mindig kellene irigyelnünk, mert ennek lenni sem könnyű.
Az intelligencia valamiféle genetikailag kódolt tulajdonság, amely elősegíti a gyors, hatékony és tiszta, logikus gondolkodást, illetve ezt állítják sokan.
A laikusok nem egyszer összekeverik a műveltséget és az intelligenciát.
Az intelligens emberek általában azért műveltek, mert nagyobb az információ-feldolgozó kapacitásuk és gyorsabb gondoskodásuknak köszönhetően, ki vannak éhezve az információra - véli Rigó Péter, a Mensa felügyelő pszichológusa. A művelt emberek intelligenciája ezzel szemben nem okvetlenül nagyon magas.
Szellemi befogadó képességünk általában 18-20 éves korunkra fejlődik ki teljesen, ettől kezdve az intelligenciánk már nem gyarapítható, csak a műveltségünket vagyunk képesek magasabb szintre tornászni. Mégis az emberek egyik legjellemzőbb személyiségvonása az intelligencia.
A klasszikus értelemben vett intelligens ember agytevékenysége összeszedettebb. Nyugalmi állapotban egy magas intelligenciával bíró ember agya nagyobb mennyiségű cukrot vesz fel, mint a kevésbé intelligensé Feladatmegoldás közben a magas intelligenciájú ember agya a megoldás kidolgozása során alig vesz fel többlet energiát.
Az intelligenciát befolyásoló tényezők közül ma már nem tekintik elsődlegesnek az előbb említett genetikai adottságokat.
A környezeti tényezők, mint például az anya táplálkozása a méhen belüli szoptatás ideje alatt, a születés utáni környezeti ingerek, s táplálkozás, az óvodai később az iskolai környezet mind-mind egyenlő mértékben határozza meg az élet első kettő évtizedében az ekkor normalizálódó intelligencia szintet.
Az intelligencia végső értékének kifejlődésében a nevelési stílus csak kis mértékben játszik szerepet. Bizonyos családokban van, hogy több kiemelkedő tehetség is születik.
Intelligenciánk felnőttkorunkban állandó, annak ellenére, hogy értelmi képességeink harminc éves kor után megállíthatatlanul csökkennek.
Szép- szép, persze ha az ember magas intelligenciával bír, de önmagában ez mit sem ér, ha nem párosul hozzá motivációs képesség, érzelmi intelligencia, vagy éppen a kreativitás, leleményesség.
Az alacsony önbizalom, a csökkent önértékelés is nagymértékben gátat szabhat a teljesítőképességnek.
A mai iskolarendszer sem segíti kibontakozni az igazi tehetségeket, mert ahelyett, hogy azt a képességüket fejlesztenék, amiben erősebbek a diákok, inkább abban próbálják meg őket felhozni, amiben gyengébbek.
Így aztán mindent megtesznek azért, hogy mindenkiből középszerű embereket faragjanak.
Felhasznált Irodalom:
Színes Lap
Móritz Mátyás
http://www.eletforma.hu/?r=1391
|