A művészettörténeti vizsgálati eredmények szerint a Szent Korona Szabin ötvösművészek munkája, már sokkal korábban a magyarok birtokában volt, mint ahogyan a történelemkönyvek állítják. Elöbb hun, majd avar tulajdonban volt, késöbb a Frank Birodalomba került, és csak ezek után adta vissza II. Szilveszter pápa és III. Otto császár Szent Istvánnak.
Szent István koronakérése szükséges politikai lépés volt. Egyfelöl Szent Istvánnak szüksége volt egy olyan hatalmi jelvényre, mely önmagában biztositékot jelentett arra nézve, hogy az õslakóként itt elõ hun és avar népesség jogait és kiváltságait az Árpádok is tiszteletben tartják. Másfelöl a Szent Korona Szent Istvánnak való kiszolgáltatása nemzetközi jogi elismérese volt annak, hogy Szent István állama jogilag elismert keresztény állam, meghozza hun- avar-magyar jogfolytonosság alapján, pontosan azért, mert a Szent Korona korábban hun és avar hatalmi jelvény is volt. Ugyanakkor a törzsi területi szervezet felbontása és a vármegyerendszer bevezetése szükségessé tette, hogy István király a Kárpát-medence egész szabad lakóssága számára adjon egy jogi biztosítékot a kiváltságok megtartására és a király leválthatoságára.
Ennek legegyszerübb módja az volt, hogy István király koronáját önmaga (pontosabban a mindenkori magyar király) és az ország fölé helyezte. A magyar közjog szerint Magyarország esetében - a világon egyedülállo módon! - az ország a Koronáe, a Szent Korona tulajdona. Szent István tulajdonképpen ezt írta meg az Intelmekben, ahol az uralkodás minden fontos feltételet a Magyar Szent Koronával azonosította. Az Intelmek szerint a Szent Korona magába foglalja:
- az országot mint területet, - az országot mint egy uralom alá tartozó népességet; - a közigazgatasi intézményrendszert; - az egyházi intézményrendszert; - az apostoli keresztény hitet; - az apostolságot; - az uralkodó személyet; - az uralkodói tulajdonságokat és képességeket; - az igazságos itélkezést és a jogi intézményrendszert; - a társadalmi türelmet; - az ország védelmét; - az országban lakó, együtt elö, vendégként befogadott idegen népeket és azok elbizakodottságának, jogtalan hatalomra törésének megakadályozását.
Végül Szent István, halála elött, egy kaukázusi keresztény koronaeszmét alkalmazva (mely szerint a földi uralkodó hatalmát és a koronát Szent Mihály arkangyal és Szüz Mária közvetitésével Istentöl kapja), országát és koronáját több ízben is Szüz Máriának ajánlotta, tehát annak adta vissza, akitöl - hite szerint - kapta. Ezt az aktust halálos ágyán Magyarország föurai jelenlétében is megismételve közjogi eröre emelte. Ezzel országát és koronáját, valamint a földön kialakitott jogviszonyt közvetve Isten kezébe adta vissza, örökre felbonthatatlanna téve azt. Véleményem szerint ezek együtt jelentik a Szent Korona-eszmét és azt, hogy:
1. Egyfelöl a Szent Korona-eszme Szent Istvan tudatos politikai és államjogi alkotása. Ezek szerint az Intelmek a világ elsö alkotmányának irásban megmaradt emléke, tükre.
2. Másfelöl keresztény magyar embernek ezt a Szent István, Szüz Mária és Isten között létrehozott szerzödést nincs joga sem felbontani, sem figyelmen kivül hagyni.
A Szent Korona és a Szent Korona-eszme mint államjogi rendszer tehát alkalmas arra, hogy ma is jogi, társadalmi rendünk középpontjában legyen, ugyanis ez: keresztényi, türelmes, befogadó és nem kirekesztö, ugyanakkor nemzetvédö és megtartó is. Csak abban az esetben lehetett volna a Szent Koronát ezen szerepre alkalmatlanná nyilvanitaní, ha az valoban nem Szent István Koronája lenne. A 200 éves tudományos hadjárat - a Szent Korona ellen - pontosan arra volt hivatott, hogy a Szent Korona társadalomszervezö erejét megtörje.
Ezert akartak mindenáron bebizonyitani, hogy a Szent Korona nem az, ami. A mérnököknek, müvészettörténészeknek, történészeknek és nekünk, aranymüveseknek immár 15 éve tartó itthoni vizsgalatai viszont egyértelmüen azt igazolják, hogy a ránk maradt korona Szent István apostoli, birodalomszervezö Koronája, vagyis a Szent Korona! Mindez azt jelenti, hogy a valóságos, eredeti Szent Korona politikai, jogi és szakralis szerepe helyreállitható, újra müködésbe hozható. A fentiekböl kitünik, hogy a Szent Korona még annál is nagyobb jelentöséggel bír, mint azt eddig valaha is gondoltuk. Ebböl fakad az egész magyar társadalom, de különösen a politikai erök, a parlament és a kormány különös felelössége a Szent Korona megörzésével és államjogi szerepébe való visszahelyezésével kapcsolatban.
|