A rajongók sosem elégedtek meg a kétórás mozikkal, kíváncsiak voltak az egyes szereplők elő és utóéletére egyaránt. Igaz, az spin-off folytatások sora elég kínosan indult, a Star Wars Holiday Special tévéfilmszerűséggel. Ha a Csillagok háborúja a világ első blockbuster mozik ősatyja, akkor ez a különkiadás a minden legenda-tipró folytatások egyik legütősebb darabja, amihez képest a Highlander II. egy mestermű.
George Lucas maga nyilatkozta, hogy ha tehetné, saját kezűleg semmisítené meg az összes kópiát. Az internet szabadsága azonban teret enged annak, hogy a kellően elszánt Star Wars-rajongók kedvükre borzonghassanak. Az 1978 karácsonya előtt bemutatott 90 perces műben feltűnik az "Élet napjára" készülődő Csubakkáné és az összes szereplő. Néhány képet más hangalámondással átemeltek az első mozifilmből - Vader esetében mondjuk nem volt nehéz. A "sztorit" színesíti egy 8 perces rajzfilmbetét is, és amikor már mindenki nyüszít a fájdalomtól és/vagy röhögéstől, akkor Leia elrévedve még egy dalt is előad a filmzene dallamára, a néző meg mehet cserélni a csokis alsógatyót.
Kitérők könyvben
A Nagy Könyv játék 50 legjobbjába egyetlen Star Wars-könyv sem került be. Pedig már csak a nagy számok törvénye alapján is...
Az első folyatás még 1978 februárjában jelent meg Jedi-kristály címen. Magyarul a megboldogult Robur magazinban jelent meg folytatásokban, majd Erőpróba címmel könyvben is. A történet a még itt is eléggé félresikerült, hiszen a szerző Alan Dean Foster akkor még azt sem sejthette, hogy A Birodalom visszavág.
A lázadás győzelme, Darth Vader és a császár halála után nem volt könnyű újabb méltó ellenfeleket találni. 1994-ben A Birodalom örökösei című könyv áttörte a gátat. Napjainkig 157 (!) könyv és számtalan képregény fűzte tovább az időközben szép kis nyugdíjas családapává váló Luke és Han, valamint az öregecskedő Leia újabb kalandjait, szinte percről percre, időrendben dokumentálva mindent, ami a második Halálcsillag felrobbanása után történt. Lásd Kathy Tyers Különbéke című könyvét, ami konkrétan ott, a roncsok közt kezdődik, percnyi szusszanást sem hagyva a főhősöknek.
Bővülő univerzum
A Star Wars univerzum tágítása és bővítése, mellékszálak és köztes mini-epizódok nem csak kultúrmisszió, de segít kiaknázni a fizetőképes keresletet is.
"Darth GeorgeLucas mester" legnagyobb húzása 1977-ben az volt, hogy nem a film megrendezésére szerződött, hanem szerényen megelégedett a merchandising jogokkal. A hat Star Wars film mindegyike szerepel az 50 legsikeresebb mozi toplistáján, de a különféle játékok, maszkok, pólók, matricák, fröccsöntött fénykardok és az öltözőszekrények ajtóbelsőire ragaszható acél-bikinis Leia poszterek azonban filmbevételek dupláját termelik ki, ami csak az USA-ban bő négymilliárd dollár bevételt jelent.
A rajongás és az üzlet együtt oda vezetett, hogy a Star Wars mozik összes szereplőjének ismeretes a neve. A www.starwars.com-on mindenkiről van valami adat, akit egyszer is megmutatott a kamera. Mégis, a csúcs ebből a szempontból a Történetek a Mos Eisley kantinból című vaskos novelláskötet, amely a minden, a filmben uszkve 2 másodpercre feltűnő kocsmatöltelék űrlény élettörténetét elmeséli. Néhány színész pedig gyakorlatilag húsz éve a SW Fan Klubok meghívásaiból építi tovább a karrierjét, például Michael Sheard (Ozzel admirális), akinek az V. részben rövid úton elakadt a szava...

A könyv, képregény vagy a videojátékhoz készült kerettörténet azért csak nem mozi. Lucas már többször kijelentette, hogy több nagyfilm már nem készül.
Eljött viszont a Clone háborúk ideje. 28 éve Leia hercegnő hologramja tett először említést azokról az időkről, amikor Obi-Wan a Clone-háborúkban szolgált. Azóta a képzeletünkre kellett hagyatkoznunk a tekintetben, hogy milyenek lehettek azok a harcok - most viszont megnézhetjük, rajzfilmen.
A Cartoon Networkön (CNT) bemutatott animációs sorozat rendezője Genndy Tartakovsky, akinek első átütő sikere a Dexter laboratóriuma volt. Ezt követte a Powerpuff Girls (Pindur pandúrok) sorozat és mozi. George Lucas választása azonban nem emiatt esett rá, hanem az 52 részes, mellesleg kétszeres Emmy-díjas - Szamuráj Jack kardozós jelenetei miatt.
A "cartoon" karakterek némileg a hatvanas évek frédibéni figuráira emlékeztetnek, de akinek bejön a Hanna-Barbera stílus, annak ez is tetszeni fog. A rajzfilmek nagy erénye a remek hang és John Williams közismerten zseniális zenéje - persze az eredeti filmekből újrahasznosítva, de akkor is.
A "klónok támadása" a Geonosis bolygón folytatódik, az első szezonban összesen húsz, 3-4 perces csatajelentet élvezhetnek végig a néző gyerekek. Megismerhetjük a robotseregek ellen harcoló elit klón-kommandók és az őket vezető Jedi mesterek háborús mindennapjait.
Láthatunk földi, légi űrcsatákat, sőt, víz alattit is. Utóbbi főszereplője a csápos fejű Nautolan fajhoz tartozó Kit Fisto mester (született Redgick Jr., a Men in Black-ben Will Smith segítette világra 1997-ben), de feltűnik Mace Windu is, aki egy egész droidsereget szór szét erő-ütésekkel.
A rövid csatajelentek önmagukban is megállnak, de azért van egy, az egész mini-sorozaton átívelő fő történetszál is. A fő ellenfél Asajj Ventress, egy Anakinhoz hasonlóan "meg-nem-értett" Jedi, aki elhagyta a rendet, és Dooku gróf tanítványául szegődött. Anakin egy űrcsata során megérzi a nő rendkívüli képességeit, és Obi-wan mester parancsa ellenére egész a Csillagok háborújá-ban feltűnő Yavin 4-es holdjáig üldözi - egyedül. A hely csapdának bizonyul: Anakin csak úgy képes szembeszállni ellenfelével, hogy dühének erejét használja... ismét egy lépés a százból a sötét oldal felé. A későbbiekben egyébként eme kopasz hölgy karcolja Darth Vader arcára azt a dögös sebet.
De egy szót se többet, várjuk ki, amíg a Klónháborúk megérkeznek a magyar tévéképernyőkre is. A végére még egy sokat sejtető kis hírecske: George Lucas megerősítette, hogy egy élőszereplős tv-sorozaton is dolgozik, ami a III. rész vége és az igazi Csillagok háborúja eleje közti húsz évet, Darth Vader ifjú éveit és a lázadás kezdetét meséli majd el. |
http://www.origo.hu/szorakozas/teve/20050627star.html |