A stressz előnyei
2005.07.04. 11:48
Ha szeretnénk megőrizni egészségünket, lehetőleg az utolsó pillanatban csomagoljunk be, vagy az esti vacsorára az ebédszünetünkben vásároljuk meg a tökéletes öltözéket
Mindnyájan hallottunk már a stressz káros hatásairól. Az elfojtott indulatok és feszültség előbb-utóbb komoly betegségek kialakulásához vezetnek. Károsodhat a szív, a gyomor, de voltaképp valamennyi szervi problémának alapja lehet. A legújabb kísérletek azonban rámutattak: a könnyű stressz akár évekkel hosszabbíthatja meg az életet.
A rövid stresszfázisok egyes szakértők véleménye szerint áldásosak az egészség szempontjából. Meghosszabbítják az életet, és olyan krónikus betegségek ellen nyújthatnak védelmet, mint az izületi gyulladások, Parkinson-, vagy Alzheimer-kór - állítja Marios Kyriazis, egy a hosszú életért alakult brit egyesület orvos igazgatója. Bár a stressz kismértékben tehát egészséges, semmiképpen ne éljünk tartós nyomás alatt.
Ha szeretnénk megőrizni egészségünket, lehetőleg az utolsó pillanatban csomagoljunk be, vagy az esti vacsorára az ebédszünetünkben vásároljuk meg a tökéletes öltözéket.
A kísérletek rámutattak, hogy azok a sejtek, melyeket közvetlenül érintenek a stressz okozta fizikai hatások, hamar újjászervezik, regenerálják magukat. A test öregedését lelassíthatjuk, ha a sejtek önmagát újjáépítő mechanizmusát rendszeresen kihasználjuk. Trenírozzuk hát testünket kisebb stressz helyzetekkel és fittek maradhatunk. Kyriazis professzor azonban hangsúlyozta, csak a múlékony aggodalom értékes a szervezetünknek, a tartós stressznek egészséget károsító, negatív hatása van.
Kyriazis állításait alátámasztják más kutatások is. Az Ohio Állami Egyetem fakultánsán hasonló eredményre jutottak egy kísérlet során, melyben azt vizsgálták, hogyan reagál a test a különböző stresszhatásokra. Míg egyes ingerek pozitívan hatottak, addig bizonyos stresszformák kiiktatása negatív reakciókat váltott ki a szervezetből. A határidők betartására irányuló igyekezetünk erősíti immunrendszerünk, de például egy erőszakos sorozat megtekintése a tévében éppen ellenkezőleg, gyengíti azt.
A kísérletet Jos A. Bosch, a témával foglalkozó jeles tudós vezényletével végezték harmincnégy résztvevővel több holland egyetemen. A vizsgálat két részből állt. Az első szituációban a diákoknak tizenkét perc alatt kellett kitölteniük meghatározott témában egy tesztet. A második fordulóban ugyanannyi ideig, azaz tizenkét percig véres képsorokat nézettek velük. A kutatásban a különböző stressz helyzetekre adott védekező mechanizmust figyelték meg, méghozzá a résztvevők nyálában található fehérjéken keresztül. Az első esetben, a gondolkodtató feladatsor által olyan fehérjék termelődtek a nyálban, melyek az immunrendszerre erősítő hatással vannak, ezzel szemben az erőszakos jelenetek épp az ellenkező hatást váltották ki: a védelmi rendszerünket óvó fehérjék száma jelentősen csökkent.
A nyálban meglévő immunglobulinoknak ugyanis lényeges szerepe van a kórokozók megsemmisítésében, így a betegség kialakulásának megelőzésében.
Összefoglalva elmondhatjuk tehát, egy kis izgalom az élet sója lehet, de az eltúlzott és erőszakos életvitel minden esetben az egészség rovására mehet.
Forrás: www.3sat.de, www.eletforma.hu
http://www.hirtv.net/?tPath=/eletmod/&article_hid=51976
|